Abp Juliusz Paetz nie żyje – internauci wspominają niepokojącą przeszłość duchownego

Abp Juliusz Paetz nie żyje

Abp Juliusz Paetz nie żyje. Miał 84 lat. Informację o śmierci hierarchy potwierdziła kuria metropolitalna. Paetz w latach 1996-2002 był arcybiskupem metropolitą poznański. Pełnił funkcję m.in. ordynariusza diecezji łomżyńskiej. Od 2002 roku był arcybiskupem seniorem archidiecezji poznańskiej. Po informacji o śmierci internet zawrzał – duchowni opublikowali komentarze na temat niepokojącej przeszłości Arcybiskupa.

Ściśle prywatny pogrzeb

Abp Juliusz Paetz urodził się 2 lutego 1935 roku w Poznaniu. Uczył się w Niższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Poznańskiej. Następnie rozpoczął formację w Arcybiskupim Seminarium Duchownym w Poznaniu, zakończoną święceniami prezbiteratu. Studiował na Wydziale Teologicznym Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. W 1962 roku kontynuował swoją naukę w Rzymie na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim. Obronił doktorat  w zakresie eklezjologii patrystycznej. Był bliskim współpracownikiem trzech papieży: Pawła VI, Jana Pawła I i Jana Pawła II. Archidiecezja poznańska poinformowała, że pogrzeb śp. abp. Juliusza Paetza odbędzie się w formie ściśle prywatnej w katedrze poznańskiej. Ponadto, „Miejsce pochówku, jak również forma pogrzebu, zgodne z normami Kodeksu Prawa Kanonicznego (kan. 1178, kan. 1242), zostały ustalone w wyniku konsultacji ze Stolicą Apostolską i Nuncjaturą Apostolską w Polsce oraz Rodziną Zmarłego.”

 

Niepokojąca przeszłość duchownego

Duchowny w 2002 roku złożył rezygnację z urzędu, ponieważ został oskarżony o molestowanie seksualne klerków poznańskiego seminarium. W efekcie otrzymał zakaz publicznych wystąpień nałożony przez Stolicę Apostolską. Od tamtej pory na stałe przebywał w Poznaniu. Informacja o śmierci Arcybiskupa poruszyła wiele osób, jednak w sieci zaczęto publikować wiele niepokojących treści. Katolicki dziennikarz Tomasz Terlikowski powiedział:„Trzeba się teraz modlić za arcybiskupa, ale modlitwa należy się także jego ofiarom – kapłanom i klerykom”. Swoje zdanie wyraził również ksiądz Isakowicz-Zaleski:

 

ZOBACZ TAKŻE: KOBIETA ZMIENIŁA PŁEĆ, A NASTĘPNIE WSTĄPIŁA DO SEMINARIUM

 

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.