Oszuści znów atakują! Kobieta z Legnicy kliknęła w link i straciła 5 tysięcy złotych

oszuści znów atakują

Oszuści znów atakują! Tym razem przekonała się o tym pewna mieszkanka Legnicy na Dolnym Śląsku, która przez kliknięcie w link otrzymany wiadomością SMS, straciła niemal 5 tysięcy złotych. Treść wiadomości mówiła o tym, że należy dopłacić 89 groszy do spodziewanej przesyłki. Niestety, okazało się to jedynie pułapką, przez które spora suma pieniędzy błyskawicznie ulotniła się z konta pokrzywdzonej. Policja ostrzega – powinno się z należytą uwagą weryfikować otrzymane wiadomości i bardzo uważać na wszelkie internetowe płatności, zwłaszcza te wykonywane za pomocą telefonów komórkowych. One są najbardziej narażone na ataki hakerów i złodziei.

Oszuści znów atakują! Sposób na kuriera niestety wciąż skuteczny – przekonała się o tym mieszkanka Legnicy, która straciła niemal 5 tysięcy złotych

Wiadomość o sytuacji, jaka spotkała mieszkankę Legnicy, powinna być przestrogą dla wszystkich. Całą sprawę dokładnie opisała Gazeta Wrocławska. Wszystko zaczęło się niewinnie – od otrzymania wiadomości SMS, która wzywała do dopłaty za spodziewaną paczkę. Najwidoczniej pech chciał, że osoba, która dostała SMS-a, faktycznie spodziewała się przesyłki. Wartość dopłaty miała wynosić zaledwie 89 groszy, toteż kobieta czym prędzej – zbytnio się nie zastanawiając – kliknęła w link i dokonała szybkiego przelewu. Niestety, później okazało się, że z konta pokrzywdzonej zniknęło nie 89 groszy, a aż 4800,89 złotych. Jak się okazuje, to nie pierwsza taka sytuacja. Tym ważniejsze jest zatem to, aby ostrzegać o podobnych sztuczkach najbliższe osoby. To może sprawić, że proceder nie będzie przynosił złodziejom wielkich korzyści.

ZOBACZ TAKŻE: KIEROWCA FLIXBUSA, KTÓRY BLOKOWAŁ DROGĘ KARETCE NA SYGNALE, STRACIŁ PRACĘ. CZEKAJĄ GO TAKŻE INNE KONSEKWENCJE

Policja ostrzega – należy weryfikować wszelkie wezwania do płatności i nie wchodzić w podejrzane linki

Jak wcześniej wspomniano, sytuacja z Legnicy to nie pierwszy – a z pewnością także niestety nie ostatni przypadek, gdy dochodzi do tego typu kradzieży. Należy zatem mieć oczy szeroko otwarte i nawet kilkukrotnie weryfikować przychodzące do nas wiadomości. Czasami zadziałać możemy jednak odruchowo – w przypadku, gdy rzeczywiście spodziewamy się paczki.

Trzeba pamiętać także o tym, żeby nie ufać podejrzanym linkom. Co więcej, strony na które ludzie zostają przekierowywani, często do złudzenia przypominają platformy, na których rzeczywiście dokonuje się płatności. Jeśli jednak coś wzbudzi nasze podejrzenia, lepiej zrezygnować z płacenia i wszystko jeszcze raz na spokojnie przeanalizować. Policjanci zaznaczają także, że telefony są zdecydowanie bardziej narażone na ataki hakerów niż choćby komputery. Wszystko przez fakt, że są mniej chronione i mają gorsze zabezpieczenia.

źródło zdjęcia: shutterstock

Bartek Z

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna, specjalizacja: dziennikarstwo sportowe. Pasjonat piłki ręcznej oraz piłki nożnej.