Oszuści na Facebooku przejmują konta i wyłudzają pieniądze!

oszuści na facebooku

Oszuści na Facebooku przejmują konta i wyłudzają pieniądze! W ostatnim czasie coraz głośniej jest o nowym sposobie złodziei, dzięki któremu bez problemów są w stanie się wzbogacić. Mianowicie, chodzi o włamywanie się na konto i wyłudzanie pieniędzy od znajomych – a wszystko pod pretekstem pilnej pożyczki. Niestety, osoby wrażliwe i łatwowierne, często padają ofiarami tejże metody. Można się jednak przed nią skutecznie bronić z obu stron.

Oszuści na Facebooku przejmują konta i wyłudzają pieniądze

Co jakiś czas głośno robi się o nowych sposobach na wzbogacenie się oszustów. Jak zwykle, ofiarami w takich sytuacjach stają się niewinne osoby. Tym razem metoda wydaje się być aż nadto prosta, a wszystko rozpoczyna się od włamania na konto na Facebooku. Złodzieje, gdy już uda im się zalogować na cudzy profil, zaczynają wysyłać do znajomych prośbę o natychmiastową pożyczkę. Często jako powód nagłej potrzeby, podają konieczność szybkiego wykupienia leków z apteki przy braku środków na koncie. Tym samym wysyłają swój numer rachunku bankowego i proszą o błyskawiczny przelew lub transakcję za pomocą BLIKa. Niestety, w wielu przypadkach to wystarcza, aby łatwowierni ludzie po drugiej stronie, dokonują wpłaty na cudze konto, bez odpowiedniej weryfikacji.

ZOBACZ TAKŻE: PODWYŻKA DLA PRACOWNIKÓW BIEDRONKI – SPRAWDŹ KWOTY JAKIE MOŻNA ZAROBIĆ W POPULARNYM MARKECIE. CZY JEST TO GRA WARTA ŚWIECZKI?

Jak chronić się przed oszustami?

Opisany powyżej sposób na wyłudzenie pieniędzy, jest niezbyt skomplikowany, ale wielce skuteczny. Jednakże to, czy się powiedzie, zależy zarówno od właściciela „skradzionego” konta, jak i osoby, która otrzyma prośbę o zapomogę.

Przede wszystkim powinniśmy ustawić trudne do złamania hasło w portalu. Oprócz tego, istotne jest, aby zalogowanie było możliwe dopiero po uwierzytelnianiu dwuskładnikowym. W innym wypadku, dostanie się do naszego profilu, dla oszusta może być niezwykle łatwe.

Dużą rolę w całym przedsięwzięciu odgrywa także zachowanie osoby, która dostaje prośbę o pieniądze. Zanim zdecyduje się na pożyczkę, powinna zadzwonić do strony, która rzekomo jej potrzebuje. To najlepszy sposób, aby zweryfikować prawdziwość zapytania. Nie powinno się także podawać kodu BLIK. Niestety, ale osoby z których konta wysyłane zostają prośby o pieniądze, o wszystkim orientują się zbyt późno. A poza stratami materialnymi, ucierpieć może także nasz wizerunek.

źródło zdjęcia: techdator.net

Bartek Z

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna, specjalizacja: dziennikarstwo sportowe. Pasjonat piłki ręcznej oraz piłki nożnej.