Ofiaromat w krakowskim kościele – pierwszy w Polsce

Ofiaromat

Ofiaromat to urządzenie, które pozwala składać ofiary na potrzeby kościoła za pomocą transakcji bezgotówkowych. Pierwszy w Polsce stanął w Krakowie – Mistrzejowicach  w kościele pw. Maksymiliana Marii Kolbego. 

Elektroniczna taca, e-taca, daromat

Pomysłodawcą nietypowego urządzenia jest Karol Sobczyk. Wraz z  biurem ekonomicznym Archidiecezji Krakowskiej przygotował ofiaromat, który umożliwia składanie ofiar za pomocą transakcji bezgotówkowych. Ma on formę stojącej, elektronicznej skarbony, przez którą można wpłacać datki za pomocą zegarka, telefonu czy karty płatniczej. Nazywany jest również elektroniczną tacą, e-tacą lub daromatem. Ponadto, można wybrać opcję potwierdzenia, które przychodzi automatycznie SMS-em na numer osoby wpłacającej pieniądze.

Współtwórca projektu tłumaczy, że urządzenie jest w pełni spersonalizowane i umożliwia wybrać cel, na który mają zostać przekazane pieniądze, np. utrzymanie kościoła, remont prezbiterium, pomoc ubogim itd. Ponadto, proboszcz parafii ma możliwość w prosty sposób zadecydować o tym, co pojawi się na wyświetlaczu ofiaromatu. Dodatkowo posiada kilka opcji językowych. Wzorowano go na urządzeniach, które pojawiły się już w innych krajach, np. Hiszpanii, Francji, Anglii, Węgrzech i Włoszech.


ZOBACZ TAKŻE: NAUCZYCIEL USUNĄŁ JEZUSA Z KOLĘD, ABY NIE OBRAZIĆ UCZNIÓW INNYCH WYZNAŃ

Tworzenie e-tacy

W tworzenie urządzenia zaangażowany był cały sztab ludzi, począwszy od krakowskiej wspólnoty katolickiej, księży, pracowników biura ekonomicznego po świeckich wiernych. Projekt zatwierdził zbp. Marek Jędraszewski, który wyraził zgodę na wprowadzenie go do parafii Archidiecezji Krakowskiej i umieszczeniu go w przedsionkach kościołów. Ofiaromaty zaprezentowano księżom podczas kongregacji rejonowych dla kapłanów Archidiecezji Krakowskiej oraz ekonomom innych diecezji.

Pierwszą e-tacę ustawiono w krakowskich Mistrzejowicach w kościele św. Maksymiliana Marii Kolbego, o którego budowę zabiegał dużo wcześniej kard. Karol Wojtyła. Kapłan zwraca uwagę, że parafia w Mistrzejowicach jest zróżnicowana: tworzy ją wielu starszych parafian, ale również nie brakuje młodych małżeństw i młodzieży. Ci ostatni głównie posługują się bezgotówkowo. Warto dodać, że 4 lata temu zaledwie 12% osób posługiwało się kartą płatniczą. Dzisiaj jest ich aż 60%! Ponadto, parafia dołączyła również do programu „Polska bezgotówkowa”

 

Źródło: cowkrakowie.pl

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.