Oszacowano, ile ksiądz zarabia na kolędzie – ta kwota może was zaskoczyć!

Ile ksiądz zarabia na kolędzie?

Za nami święta Bożego Narodzenia, czyli czas, w którym duchowni rozpoczynają wizyty duszpasterskie. Wiele osób uważa, że podczas kolędy portfele księży wypełniają się gotówką. Okazuje się, że to nie do końca prawda, bowiem ksiądz większość pieniędzy musi oddać na różne cele. Jaki procent musi oddać kurii i ile sam ksiądz zarabia na kolędzie? Koniecznie sprawdźcie!

Ile zarabia ksiądz na kolędzie?

Święta Bożego Narodzenia za nami, a co za tym idzie, wkrótce księża wyruszą odwiedzić swoich parafian. Tzw. kolęda trwa do początku lutego. Celem odwiedzin księdza jest wspólna modlitwa z domownikami oraz pobłogosławienie rodziny i domu. Zgodnie z prawem kanonicznym, ksiądz ma poznawać wiernych i uczestniczyć w ich troskach, a więc kolędzie towarzyszy rozmowa. Można więc spodziewać się licznych zapytań.

Warto również zaznaczyć, że kościół w znacznej większości utrzymuje się z darów wiernych. Szacuje się, że nawet 80% wszystkich pieniędzy to darowizny. Kolęda jest jedną z możliwości, podczas których kościół może się wzbogacić. Z danych przeprowadzonych przez Onet, około poło Polaków przyjmuje księdza, a Wirtualna Polska podała, że zdecydowana większość decyduje się na przekazanie 50 zł na rzecz kościoła. Zdarzają się osoby mniej zamożne, które przekazują na kościół mniej pieniędzy lub wcale, jednak warto pamiętać również o tych, którzy przekazują księdzu znacznie większe kwoty.

ZOBACZ TAKŻE: KACZYŃSKI NAGRAŁ ŻYCZENIA ŚWIĄTECZNE. MAŁO KTO ZWRÓCIŁ UWAGĘ NA JEDEN SZCZEGÓŁ… [WIDEO]  

Wydawać by się mogło, że kolęda to świetny sposób na zarobek. Odwiedziny wiernych, rozmowa, a do tego otrzymywanie pieniędzy z dobrego serca. Warto jednak wyjaśnić, że księża zdecydowanie większą część zebranych pieniędzy muszą oddać.

Z szacunków wynika, że około połowa pieniędzy zebranych podczas kolędy trafia na cele parafialne i diecezjalne. Część kwoty należy przekazać do kurii, niektóre parafie przekazują również pieniądze na cele charytatywne, a resztę dzieli się dla księży. Dla lepszego wyobrażenia o jakich kwotach mowa, tygodnik Niedziela postanowił opublikować dane jednej z wiejskich parafii w diecezji tarnowskiej. Z danych dowiadujemy się, że trzech księży uzbierało 22 tys. złotych od 3,2 tys. mieszkańców. 10% przekazano na dofinansowanie wyjazdów dla dzieci, 10% przesłano do kurii, za 10% kupiono sprzęt rehabilitacyjny, 20% przekazano na remont kościoła, a księża zarobili około 4 tys. zł.

 

źródło: money.pl, planeta.pl

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.