OmniVision, czyli najmniejsza kamera na świecie

OmniVision czyli najmniejsza kamera na świecie

OmniVision to najmniejsza kamera na świecie, ma wymiary ma wymiary 0,575 x 0,575 x 0,232 mm. Generuje obraz w kolorze, o rozdzielczości 40 pikseli. Nie jest to zbyt dużo, jednak wystarczająco, aby wykorzystać kamerę w badaniach medycznych i diagnostyce. 

Najmniejszy sprzęt do diagnostyki

Kamera stworzono z myślą o wykorzystaniu w badaniach ludzkiego ciała. Zajęła się tym kalifornijska firma OmniVision Technologies Inc. Ma wymiary ma wymiary 0,575 x 0,575 x 0,232 mm i nagrywa z szybkością 30 klatek na sekundę. Daje to możliwość bezinwazyjnej oceny stanu organów wewnętrznych. Co więcej – komfort pacjentów podczas wykonywanych badań na pewno się zwiększy. Kamera jest na tyle malutka, że potrafi wykonać zdjęcia nawet najmniejszym naczyniom krwionośnym. Znajdzie zastosowanie w takich dziedzinach medycyny jak laryngologia, kardiologia, neurologia, urologia i ginekologia. Sprzęt charakteryzuje się tym, że ma wydajną baterię, generuje mało ciepła, przez co wykonywanie badań z jej udziałem może trwać dłużej.

ZOBACZ TAKŻE: NIEPRZYJEMNIE KONSEKWENCJE ZMIANY CZASU 

Rynek komercyjny

Kamera wyróżnia się 120-stopniowym kątem widzenia oraz technologią OmniBSI, która doskonale radzi sobie nawet w ciemnym otoczeniu. „Dzięki małym wymiarom i wysokiej rozdzielczości fotografie mogą być wykonane z najwęższych naczyń krwionośnych ciała” – powiedzieli producenci. Urządzenie jest w stanie pracować w temperaturach od -20 do +70 stopni Celsjusza, więc dodatkowo jest całkiem wytrzymałe. Producenci stworzyli kamerę z myślą o ułatwieniu badań medycznych. W sieci jednak pojawiło się już wiele innych pomysłów jak wykorzystać kamerę. Ludzie sugerują, że wynalazek przyda się w inwigilowaniu i śledzeniu ludzi. Producenci mają nadzieję, że produkt nie będzie upowszechniony na rynku komercyjnym.

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.