Ogromna podwyżka mandatów od stycznia 2022 roku – stawki nawet do 30 tys. zł!

Ogromna podwyżka mandatów

Nowy rok zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nimi kolejne ogromne podwyżki. Tym razem mandatów. Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację Prawa o ruchu drogowym, która zakłada większe kary dla kierowców niestosujących się do przepisów. Koniecznie zapoznajcie się z nowymi stawkami.

Ogromna podwyżka mandatów

10 grudnia Andrzej Duda podpisał nowelizację Prawa o ruchu drogowym. Nowe regulacje zakładają zwiększenie kar, co z pewnością nie spodoba się kierowcom. Warto jednak dokładnie zapoznać się z nowymi wytycznymi, by nie zdziwić się jadąc w pośpiechu do pracy.

Otóż zadecydowano o zwiększeniu maksymalnej wysokości grzywny z 5 tys. zł do 30 tys. zł. Otrzymają ją kierowcy, którzy nie dostosują się do obowiązującego w danym miejscu znaku drogowego i którzy nie zastosują się do zakazu wyprzedzania określonego ustawą. Osoby kierujące pojazdem mechanicznym bez wymaganego uprawnienia mogą spodziewać się aresztu, ograniczenia wolności lub grzywny w wysokości od tysiąca do 30 tys. zł. Ta sama kara dotyczyć będzie osób, które nie wskażą służbom uprawnionego organu, komu powierzono pojazd do kierowania w określonym czasie. Z kolei kierowcy prowadzący samochód na podwójnym gazie, którzy nie zachowa należytej ostrożności lub spowoduje zagrożenie może liczyć się z grzywną nie niższą niż 3 tys. zł.

ZOBACZ TAKŻE: OMIKRON POTWIERDZONY W POLSCE. WIADOMO GDZIE – JAK SIĘ CZUJE PACJENTKA?

Kolejne zmiany w Prawie ruchu drogowego

Kolejne zmiany dotyczą punktów karne, które będą kasowały się dopiero po 2 latach i to od momentu zapłaty za mandat, a nie jego otrzymania. Ponadto punkty karne będą powiązane z ceną OC, a co za tym idzie – otrzymanie mandatu sprawi, że za OC trzeba będzie zapłacić więcej. Usunięto również możliwość zmniejszenia punktów karnych przez dodatkowe kursy.

Ponadto za przekroczenie dopuszczalnej prędkości o ponad 30 km/h grozi kara grzywny nie niższa niż 800 zł. Z kolei za tamowanie i utrudnianie ruchu będzie można otrzymać naganę lub mandat w wysokości 500 zł. Brak umożliwienia przejścia przez jezdnię osobie niepełnosprawnej będzie kosztować kierowców 1,5 tys. zł. Ta sama wysokość obowiązywać będzie w przypadku nie ustąpienia pierwszeństwa pieszemu i wyprzedzaniu na przejściu dla pieszych. Dodatkowo wyprzedzanie na zakazie będzie kosztowało minimum 1 tys. zł, naruszenie zakazu jazdy po chodniku lub przejściu dla pieszych – 1,5 tys. zł, objeżdżanie opuszczonych zapór – minimum 2 tys. zł lub areszt bądź kara pozbawienia wolności. Za wjazd na przejazd kolejowy, podczas braku możliwości zjazdu kosztować będzie minimum 2 tys. zł, natomiast 8 tys. zł kary zapłaci właściciel pojazdu, który dopuści do prowadzenia przez osobę pod wpływem alkoholu. Za popełnienie kilku wykroczeń łączna ilość punktów karnych wyniesie 15.

 

źródło: strefabiznesu.pl, facebook.com

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.