Ograniczenie planowych zabiegów. Potrzebne wole łóżka dla chorych na COVID-19

ograniczenie planowanych zabiegów

Ograniczenie planowych zabiegów – to najnowsze zalecenie Centrali Narodowego Funduszu Zdrowia, które ogłoszono na polecenie ministra zdrowia, Adama Niedzielskiego. Mowa o ograniczeniu do minimum, lub nawet czasowym całkowitym zaprzestaniu udzielania świadczeń, które powinno się wykonywać planowo. Powodem jest oczywiście epidemia koronawirusa w naszym kraju. Portal RMF24.pl wyjaśnia, że chodzi o zwolnienie łóżek dla pacjentów, którzy wymagają pilnego przyjęcia do szpitala, czyli cierpiących na COVID-19.

Ograniczenie planowych zabiegów. Potrzebne wolne łóżka dla chorych na COVID-19

Ograniczenie planowych zabiegów – taka wieść gruchnęła wczoraj wieczorem, a dziś od samego rana nie ustaje dyskusja właśnie na ten temat. Wszystko, jak łatwo się zresztą domyślić, zbulwersowało społeczeństwo. O fakcie poinformowała Centrala Narodowego Funduszu Zdrowia, a takowa decyzja miała zostać podjęta na polecenie ministra zdrowia, Adama Niedzielskiego.

Zabiegi mają zostać ograniczone do minimum, lub nawet czasowo całkowicie odwołane. Wiadomo też, dlaczego podjęto taką a nie inną decyzję. Wszystko po to, aby zwolnić szpitalne łóżka dla pacjentów, którzy wymagają pilnego przyjęcia na oddział. Chodzi o osoby chore na COVID-19, wymagające hospitalizacji. Podkreśla się jednak, że nie powinno to dotyczyć planowej diagnostyki i leczenie chorób nowotworowych. To nie jedyne przypadki, które powinny być szczególnie rozpatrywane.

ZOBACZ TAKŻE: DOMOWE TESTY NA KORONAWIRUSA – BŁYSKAWICZNIE STAŁY SIĘ HITEM W NIEMCZECH. NAKŁAD WYPRZEDANY W KILKANAŚCIE MINUT. WIADOMO ILE KOSZTUJĄ. NIEBAWEM MAJĄ TRAFIĆ DO POLSKI – POJAWIĄ SIĘ W ZNANEJ SIECI DROGERII. JAK DZIAŁAJĄ?

Czego dokładnie dotyczy zalecenie Narodowego Funduszu Zdrowia? Wymieniono konkretne przypadki

Jak wcześniej wspomniano, ograniczenie planowych zabiegów nie dotyczy pacjentów zmagających się z nowotworami. Tutaj podano, że chodzi o ich planowaną diagnostykę oraz leczenie. Portal RMF24.pl podaje jednak szereg zabiegów, które mogą być odwoływane. To diagnostyka, zabiegi diagnostyczne, zabiegi lecznicze oraz operacyjne, a w szczególności:

[…] endoprotezoplastyki dużych stawów, dużych zabiegów korekcyjnych kręgosłupa, zabiegów naczyniowych na aorcie brzusznej i piersiowej, pomostowania naczyń wieńcowych, zabiegów torakochirurgicznych, wewnątrzczaszkowych, nefrektomii, histerektomii, ale z powodów innych niż onkologiczne.

źródło: RMF24.pl

Bartek Z

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna, specjalizacja: dziennikarstwo sportowe. Pasjonat piłki ręcznej oraz piłki nożnej.