Nauczyciel usunął Jezusa z kolęd, aby nie obrazić uczniów innych wyznań

Nauczyciel

Nauczyciel jednej z londyńskich szkół postanowił zmienić teksty świątecznych kolęd, które dzieci miały śpiewać podczas jasełek. Z pieśni zniknęły wszystkie określenia Zbawiciela, a w szczególności  „Pan”. W opinii nauczyciela tradycyjny tekst mógł obrażać wyznawców innych religii, a przede wszystkim muzułmanów.

Uszanowanie muzułmanów

Nietypowa sytuacja wydarzyła się w Whitehall Primary School na przedmieściu Chingford w Londynie. Nauczyciel szkoły postanowił zmienić test kolęd. Mianowicie chodzi o wszystkie określenia Zbawiciela, a w szczególności „Pan”. Zakia Khatun – dyrektorka szkoły ogłosiła, że zmieniono tekst tradycyjnych kolęd bożonarodzeniowych, aby „wszyscy uczniowie mogli uczestniczyć w jasełkach”. Kobieta dodatkowo podkreśliła, że chodzi tutaj głównie o wyznawców islamu.

Przykładowo, słowa „nowy król urodził się dzisiaj”, zamieniono na „dziecko urodzone dzisiaj”. Ponadto, „Jezus Zbawiciel” zamieniono na „dzieciątko Jezus”.

Rodzice uczniów zaniepokoili się nietypową cenzurą obowiązują w szkole, natomiast dyrektorka szkoły broniła swojej decyzji. Tłumaczyła się, że szkoła powinna dostosować się do wszystkich uczniów. Wspomniała również, że w ubiegłym roku 60 dzieci nie uczestniczyło w świątecznej Mszy oraz kolędowaniu, które miało miejsce w pobliskim kościele pw. Świętych Piotra i Pawła. Wynikało to z ich przekonań religijnych.


ZOBACZ TAKŻE: SZWECJA ZAKAZUJE NOSZENIA BUREK I CHUST PRZEZ MUZUŁMANKI 

Co na to rodzice uczniów?

Matka dwójki z dzieci uczęszczających do szkoły podkreśla, że decyzja dyrektorki jest jawną dyskryminacją zdecydowanej większości uczniów, którzy pochodzą z chrześcijańskich rodzin. Rodzice relacjonują:

Nie jestem sama. Nauczyciele i inni rodzice nie są z tego powodu zadowoleni. Moje dzieci były dyskryminowane i odmawiano im wolności wyrażania swojej wiary. Chrześcijańska wiara i tradycja, które tak wiele znaczą dla tak wielu ludzi wszystkich pokoleń, są poświęcane i wyciszane w imię politycznej poprawności. Byłam zszokowana. Jako rodzina chodzimy do kościoła, wspólnie się modlimy i świętujemy Boże Narodzenie jako narodziny Jezusa – Syna Bożego

Ponadto, matka ucznia uważa, że chrześcijanie nie otrzymują wystarczającego szacunku w brytyjskich szkołach. Rodzice byli oburzeni, że szkoła zamieniła nawet „kolędy” na „świąteczne piosenki”.

 

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.