Odszkodowania za powikłania po szczepionce na COVID-19. W Polsce już pierwsze przypadki!

Odszkodowania za powikłania po

Odszkodowania za powikłania po szczepionce na COVID-19 będą przysługiwały osobom, które doznają wstrząsu anafilaktycznego. Jest jeszcze jeden ważny warunek, aby ubiegać się o pieniądze. Adam Niedzielski poinformował również o pierwszych przypadkach po przyjęciu preparatu, które miały miejsce w Polsce! Zobaczcie!

Temat szczepionek na koronawirusa wzbudza mnóstwo kontrowersji. Nie brakuje osób sceptycznie nastawionych do przyjęcia szczepionki, jednak większość ludzi z niecierpliwością czeka na swoją kolej. Z początkiem 2021 roku w Polsce ruszył program szczepień i na ten moment udało się zaszczepić ponad 300 tysięcy obywateli. Podczas ostatniej konferencji prasowej szef resortu zdrowia wyjaśnił, kto może się ubiegać o odszkodowania w razie powikłań po podaniu szczepionki.

Minister Zdrowia poinformował również o pierwszych przypadkach osób, które źle zareagowały na podanie szczepionki. Niepożądane odczyny wystąpiły u 37 zaszczepionych.

Zobaczcie również: Nieoficjalnie: rząd zniesie obostrzenia dla zaszczepionych na COVID-19!

Odszkodowania za powikłania po szczepionce na COVID-19.

Podczas konferencji prasowej Adam Niedzielski poinformował, na czym mają polegać odszkodowania za powikłania po szczepionce. Procedura ma być uproszczona, jednak podstawowym warunkiem otrzymania pieniędzy od 10 tys. – 100 tys. złotych, jest 14-dniowa hospitalizacja:

Osoby, które będą uprawnione do takiego odszkodowania w ramach takiej uproszczonej procedury, to będą osoby, które wymagają hospitalizacji przez co najmniej 14 dni-to jest jeden bardzo ważny warunek-lub, podkreślam +lub+, a nie +i+ osoby, u których wystąpił wstrząs anafilaktyczny, który spowodował konieczność obserwacji lub hospitalizacji co najmniej 14-dniowej

W tym momencie na ponad 250 tysięcy zaszczepionych osób tylko jedna kwalifikuje się do otrzymania odszkodowania. Jak również zaznaczył szef resortu zdrowia, wśród wszystkich zaszczepionych u 37 osób wystąpiły działania niepożądane, z czego 32 miały charakter łagodny, 4 poważny i jeden ciężki:

Dzisiaj mamy ponad 250 tys. osób zaszczepionych na COVID-19. Z raportu Głównego Inspektora Sanitarnego i całej Inspekcji Sanitarnej wynika, że w Polsce mieliśmy do tej pory w przypadku szczepienia na COVID jedynie 37 niepożądanych odczynów poszczepiennych, z czego 32 miały charakter łagodny, 4 poważny i jeden ciężki

Jak już wspominaliśmy, świadczenie kompensacyjne będzie wahało się od 10 tys. do nawet 100 tys. Pieniądze będą wypłacane ze środków przeznaczonych na przeciwdziałanie pandemii oraz z wypłat producentów, którzy będą rejestrowali swoje produkty. Jak również dodał, do tej pory każda osoba, która miała niepożądane działania po szczepieniu, mogła założyć proces z powództwa cywilnego. Nowe rozwiązania podane przez Ministerstwo Zdrowia mają przyspieszyć procedurę i zrobić ją tańszą dla osoby, która się o nie ubiega.

Źródło: PolsatNews.pl, Gazeta.pl, Instagram.