Od dziś nowe rejestracje! Sprawdź kogo obowiązują i jak wyglądają

Od dziś nowe rejestracje. Już jest nowelizacja Prawa o ruchu drogowym, dzięki której powstała rejestracja profesjonalna. Na czym to polega i kto może z tego skorzystać? Sprawdź najnowsze szczegóły i co zrobić, aby je uzyskać.

 

Zielone rejestracje

Już dzisiaj weszła w życie nowelizacja Kodeksu Drogowego. Dzięki temu mamy nowy system dotyczący czasowej rejestracji samochodów. Na czym to polega? Dotyczy firm, które zajmują się handlem samochodami i pomoże to w jazdach próbnych/testowych samochodów poza placem. Oczywiście wszystko legalnie. Dodatkowo jeden numer rejestracyjny będzie dostępny dla wielu pojazdów. To spora oszczędność czasu, gdyż nie trzeba każdorazowo rejestrować aut, a częstotliwość wizyt w urzędzie się zmniejszy.

Co ciekawe, rejestracje będą wyglądały następująco. Zielone litery i cyfry na białym tle.

źródło zdjęcia: utal.pl

Profesjonalny dowód rejestracyjny będzie ważny maksymalnie 30 dni. Blankiet będzie ważny 6 miesięcy, jeżeli wyda go jednostka badawcza producenta. W przypadku kiedy wygaśnie termin, do 30 dni należy zwrócić blankiety. Jeżeli osoby nie dostosują się do terminów, wtedy przewidziane są kary pieniężne. Nie wolno również udostępniać rejestracji innym firmom.

Kto może skorzystać?

Niestety nie wszyscy będą mogli z tego skorzystać. Przewidziane jest to dla przedsiębiorców z siedzibą w Polsce. Chodzi o firmy zajmujące się dystrybucją, badaniami i produkcją pojazdów oraz instytucji uprawnionych takich jak: Instytut Transportu Samochodowego czy jednostki badawcze.

Jeżeli chodzi o opłaty, za decyzję w sprawie profesjonalnej rejestracji pojazdów należy zapłacić 100 złotych. Natomiast za blankiet 10 złotych. Należy pamiętać o tym, że można maksymalnie zamówić 100 blankietów.

Od dziś nowe rejestracje. Pojazdy będzie mogła prowadzić osoba uprawniona oraz pracownik firmy.

 

 

Martyna T

Absolwentka Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu. Miłośniczka festiwali muzycznych oraz książek psychologicznych.