Od 30 sierpnia nowe mandaty – tłumaczymy kto i za co będzie mógł nas ukarać!

Ogromna podwyżka mandatów

Już od najbliższego poniedziałku, czyli od 30 sierpnia będą obowiązywać nowe mandaty. Co ciekawe, uprawnieni do ich wystawiania będą nie tylko policjanci, ale również strażnicy miejscy oraz gminni. Za jakie przewinienia czeka nas kara? 

Od 30 sierpnia nowe mandaty

Już od przyszłego poniedziałku czekają nas ważne zmiany. Z rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 30 lipca 2021 roku dowiadujemy się, że już od 30 sierpnia zarówno strażnicy miejscy i gminni otrzymają możliwość wystawiania mandatów. Nowe mandaty wystawiane przez nowo powołanych do tego funkcjonariuszy obejmują rowerzystów, a także użytkowników urządzeń do transportu osobistego, czyli m.in. hulajnóg elektrycznych. Kary będą nakładane m.in. za brak ustąpienia pierwszeństwa pieszym czy zbyt szybką jazdę.

Warto wspomnieć, że do tej pory strażnicy miejscy mogli jedynie wylegitymować i pouczyć daną osobę. Od przyszłego tygodnia otrzymają oni również możliwość wystawiania mandatów. Celem tej zmiany jest zwiększenie bezpieczeństwa pieszych, szczególnie na chodnikach. Rosnąca liczba elektrycznych hulajnóg zwiększa niebezpieczeństwo pieszych.

ZOBACZ TAKŻE: TE OBOSTRZENIA WEJDĄ JAKO PIERWSZE – RZECZNIK MINISTERSTWA ZDROWIA POTWIERDZA!

Warto dodać, że popularyzacja elektrycznych hulajnóg sprawiła, że konieczna była nowelizacja Prawa o ruchu drogowych. Zaledwie w maju 2021 roku wprowadzono do ustaw pojęcie UTO, czyli Urządzenia transportu osobistego. Ponadto wprowadzono także definicję hulajnóg elektrycznych, która brzmi:

Pojazd napędzany elektrycznie, dwuosiowy, z kierownicą, bez siedzenia i pedałów, konstrukcyjnie przeznaczony do poruszania się wyłącznie przez kierującego znajdującego się na tym pojeździe.

Przypominamy, że urządzeniami typu UTO można przemieszczać się po chodnikach jedynie na ścieżkach rowerowych, a także ulicach, na których obowiązuje ograniczenie prędkości do 30 km/h. Obowiązuje zakaz jeżdżenia hulajnogami po ulicach, a także zakaz prowadzenia UTO pod wpływem alkoholu i przewożenia na nich dodatkowych osób. Z mandatem skończą również osoby, które poruszają się hulajnogami po niewyznaczonych do tego ścieżkach. Jeśli chodzi o szybkość poruszania się hulajnogami, prędkość powinna być przybliżona do poruszania się pieszych.

 

źródło: moto.pl, motofakty.pl

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.