Ochrona przed smogiem? Warto zadbać o nią nawet latem

walka ze smogiem

Smog stanowi bardzo duże zagrożenie dla nas i naszych najbliższych. Czai się w każdym mieście! Nie sposób go uniknąć zwłaszcza kiedy musimy się po nim przemieszczać. Każdy wie, że smog jest szkodliwy. Czy mamy jednak świadomość tego, że musimy się przed nim chronić?

Wpływ smogu na dzieci

Szkodliwy wpływ smogu najbardziej widoczny jest u dzieci. Dzieje się tak, ponieważ nie mają one w pełni rozwiniętego układu oddechowego! Dlatego też zanieczyszczenia wywołują u nich największe cierpienie.

Wdychany smog doprowadza do złego rozwoju tkanki płucnej. W późniejszym wieku potrafi się to przełożyć na upośledzenie funkcji układu oddechowego.

Jednak nie tylko małe dzieci potrzebują naszej uwagi! Według badań, zanieczyszczone powietrze ma również negatywny wpływ na rozwój płodu. Dlatego wyjątkowo istotne jest chronienie przed smogiem dzieci oraz matek w ciąży.

Jak chronić się przed smogiem

Konieczne jest wyrobienie w sobie nawyku sprawdzania jakości powietrza! Dostępnych jest wiele aplikacji na telefon, z których z łatwością możemy korzystać. Warto sprawdzić na przykład aplikację Inspekcji Ochrony Środowiska. Kiedy normy stężenia szkodliwych cząsteczek w powietrzu są przekroczone, powinniśmy zostać w domu.

Istotne jest również częste picie płynów. Niestety, szkodliwe cząsteczki potrafią przyklejać się do ścianek gardła. Napoje jednak są w stanie je wypłukać!

Częste wyjazdy za miasto mają pozytywny wpływ na zdrowie. Gdy tylko macie okazję oderwać się od miejskiego zgiełku, bez wahania zróbcie to całą rodziną!

Walka ze smogiem

Jak chronić się przed smogiem, kiedy nie możemy pozwolić sobie na pozostanie w domu?
Pierwszym krokiem do lepszego zdrowia jest zaopatrzenie się w maskę antysmogową. W Polsce są już dostępne w każdej aptece, z łatwością możemy je również zamówić przez Internet. Dobre modele tych masek są już w stanie zatrzymać aż 100% szkodliwych dla organizmu cząsteczek.

Oprócz ochrony zewnętrznej istotna jest również ochrona wewnętrzna. Dlatego niezmiernie warto jest dbać o wzbogacenie diety o witaminy! Powinniśmy do niej włączyć produkty bogate w witaminy A, C, a także E oraz selen.

Pamiętajmy także, aby na dworze oddychać nosem. To nasz naturalny filtr powietrza! Oddychanie nosem zamiast ustami jest o niebo zdrowsze!

Koniecznie sprawdźcie też poniższy film. Ochrona przed smogiem to bardzo istotna kwestia!