Nowy nieprawdopodobny podatek w Polsce! Ceny paczek pójdą w górę?

nowy nieprawdopodobny podatek

Nowy podatek w Polsce! Tym razem gminy chcą opodatkować… paczkomaty. Wysokość daniny miałaby wynosić 2% wartości automatów. Warto dodać, że kosztują one od kilkudziesięciu do nawet kilkuset tys. zł, a więc ewentualne wzrosty cen z pewnością będą odczuwalne.

Nowy podatek

Paczkomaty to obecnie jedna z najpopularniejszych form zamawiania przesyłek. InPost zyskał ogromną rzeszę nowych klientów przez pandemię koronawirusa. To właśnie wtedy ludzie masowo zaczęli zamawiać paczki korzystając właśnie z automatów. Obecnie w Polsce znajduje się ponad 11 tys. paczkomatów, a ich ilość stale rośnie. Prężnie rozwijającą firmą zainteresowały się gminy, które snują plany wprowadzenia nowego podatku. To nie żart! Opodatkowanie automatów do wysyłania i odbierania paczek to zupełna nowość, która ma zasilić budżety. Gminy chcą 2% wartości paczkomatu. Warto podkreślić, że automaty kosztują, w zależności od wielkości, od kilkudziesięciu do nawet kilkuset tys. zł. Co za tym idzie, firma miałaby płacić nawet kilka tys. zł podatku. Wprowadzenie podatku z pewnością miałoby realny wpływ na ceny, które musiałyby wzrosnąć, aby pokryć daninę.

ZOBACZ TAKŻE: AWIZO ZAMIAST PACZKI W AUTOMACIE POCZTY POLSKIEJ – SPÓŁKA ZABRAŁA GŁOS W SPRAWIE

Podatek od… nieruchomości?

Jak zauważa Rzeczpospolita, część gmin mówiąc o daninie od paczkomatów, domaga się podatku od nieruchomości, czyli lokalnej opłaty za budynki lub ich części, budowle, lub ich części i grunty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Warto jednak zaznaczyć, że paczkomaty są urządzeniami technicznymi, a nie obiektami budowlanymi.

Przez wiele lat nikt nie miał wątpliwości, że automat paczkowy jest zwykłym urządzeniem technicznym, nie obiektem budowlanym. Teraz mamy sygnały, że niektóre gminy przyjmują skrajnie profiskalną praktykę i domagają się zapłaty podatku od nieruchomości. Takie podejście nie służy stabilności ani przewidywalności systemu podatkowego – powiedział doradca podatkowy, Przemysław Pruszyński, ekspert Konfederacji Lewiatan.

Kwestią sporną zdecydowanie jest pojęcie nieruchomości. Wedle prawa za budowlę można uznać „obiekt wzniesiony m.in. z użyciem wyrobów budowlanych”, natomiast paczkomaty są produkowane w fabrykach i w pełni gotowe stawiane w konkretnym miejscu.

 

źródło: rp.pl, innpoland.pl

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.