Nowelizacja przepisów dotyczących fotoradarów – teraz za mandaty zapłacą właściciele samochodów!

Nowelizacja przepisów

Nowelizacja przepisów dotyczących fotoradarów. Do tej pory mandat za przekroczenie prędkości musiał zapłacić kierowca, jednak Ministerstwo Infrastruktury chce, aby karano właściciela samochodu. Skąd ta zmiana? Okazuje się, że wyegzekwowanie zapłaty od właściciela samochodu będzie zdecydowanie prostsze. 

Nowelizacja przepisów dotyczących fotoradarów

Ze statystyk wynika, że zaledwie 45% osób płaci mandaty z fotoradarów, a co za tym idzie, suma niezapłaconych mandatów w latach 2015-2018 wyniosła aż 2,8 mld zł. To potężne straty, dlatego Ministerstwo Infrastruktury planuje wprowadzić zmiany w zasadach płacenia. Do tej pory karę musieli płacić kierowcy, a nie właściciele samochodów. Mandat trafiał do właściciela, który musiał podać, kto kierował autem. Warto podkreślić, że prawo zezwala na nie przyznawanie się do winy, co nie tylko wydłuża czas ustalenia kierowcy, ale także w wielu przypadkach sprawcy nigdy nie udaje się ustalić. Sprawy często się przedawniają, a w efekcie mandat nigdy nie jest opłacony.

ZOBACZ TAKŻE: NA STACJACH ZNIKNĄ CENY PALIWA ZA LITR – UNIA EUROPEJSKA SZYKUJE ZMIANY!

Rafał Weber, wiceminister infrastruktury stwierdził, że dotychczasowy system jest zbyt skomplikowany i należy go usprawnić. Pomysłem na rozwiązanie tego problemu jest nowelizacja przepisów, których zadaniem będzie nieuchronność kary. Mandat z fotoradaru trafi bezpośrednio do właściciela samochodu, który będzie zobowiązany w ciągu 14 dni podać, kto nim kierował. Brak odpowiedzi będzie równoznaczny z zapłaceniem mandatu przez właściciela, a nawet dodatkowo doliczonej kary. Nowe zasady z pewnością ułatwią egzekwowanie zapłaty, jednak pojawia się pewna nieścisłość. Mianowicie chodzi o domniemanie niewinności, które w tej sytuacji nie istnieje. Brak również możliwości obrony. Kolejnym problemem mogą okazać się mandaty dotyczące sprawców, kierujących samochodami wypożyczonymi. Na ten moment nie wiadomo, kiedy nowe przepisy wejdą w życie.

Sprawę skomentował dyrektor generalny Związku Polskiego Leasingu, Andrzej Sugajski:

Kara powinna być wymierzana za popełnione przewinienie, a nie za sam fakt posiadania pojazdu.

Warto dodać, że Główny Inspektor Transportu Drogowego zapowiedział zamontowanie dodatkowych 100 fotoradarów.


źródło: bezprawnik.pl, auto.wprost.pl

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.