Nowa mutacja koronawirusa odporna na szczepionkę? Naukowcy pełni obaw

nowa mutacja koronawirusa

Nowa mutacja koronawirusa odporna na szczepionkę? Jak się okazuje, naukowcy są pełni obaw. Mowa o południowoafrykańskim wariancie wirusa, który w ostatnich dniach przedarł się do Wielkiej Brytanii. Jak podaje RMF, Moderna utrzymuje że jej preparat nadal jest w stanie zwalczać nowe mutacje wirusa. Mimo to trwają rozważania nad kolejną szczepionką, którą pacjenci mają otrzymać po roku od przyjęcia pierwotnego preparatu.

Nowa mutacja koronawirusa odporna na szczepionkę? Ogromne obawy naukowców, konieczność przygotowania kolejnego preparatu?

Nie milkną echa dotyczące południowoafrykańskiej mutacji koronawirusa. O wszystkim pisaliśmy już wczoraj, a pierwsze przypadki wariantu wirusa z Republiki Południowej Afryki wykryto w Wielkiej Brytanii. Na razie nie wiadomo o nim zbyt wiele – choć powszechnie uważa się, że jest o wiele bardziej zaraźliwy, niżeli ten, z którym do tej pory zmaga się cały świat. Podkreśla się jednak, jakoby na ten moment nie było żadnych przesłanek, że nowa mutacja powoduje większą śmiertelność. Co jednak ze szczepionkami i przeciwciałami? Czy bez problemu są w stanie zwalczyć afrykańską mutację koronawirusa?

Według RMF, badania naukowców z University of KwaZulu-Natal w Durbanie wskazują, że zmiany w obszarze białka korony wirusa mogą osłabić aktywność zwalczających go przeciwciał. Wiele wskazuje na to, że wariant wirusa 501Y.V2 może przechytrzać mechanizmy odporności. Czy to oznacza, że obecnie znane szczepionki okażą się niebawem nieskuteczne?

ZOBACZ TAKŻE: NOWA ODMIANA KORONAWIRUSA JUŻ W WIELKIEJ BRYTANII! CHODZI O MUTACJĘ PROSTO Z REPUBLIKI POŁUDNIOWEJ AFRYKI. CZYM RÓŻNI SIĘ OD PIERWOTNEJ WERSJI WIRUSA?

Nowy preparat, który będzie należy przyjąć po roku od pierwotnego szczepienia?

Jak czytamy w RMF24.pl – firma Moderna utrzymuje, że produkowana przez nią szczepionka nadal będzie radzić sobie zarówno z brytyjskim jak i południowoafrykańskim wariantem wirusa. Mimo to podjęto prace nad nowym preparatem. Ten należałoby traktować jako „dawkę przypominającą” – po roku od pierwszego szczepienia pierwotnym środkiem.

W Południowej Afryce wciąż trwają testy szczepionek. Dokładne badania wskażą, czy ich skuteczność nie spadnie w przypadku, gdy będą musiały poradzić sobie z wariantem 501Y.V2 koronawirusa.

źródło: RMF24.pl

Bartek Z

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna, specjalizacja: dziennikarstwo sportowe. Pasjonat piłki ręcznej oraz piłki nożnej.