Niesamowite zjawisko zaobserwowane w Tatrach – co to takiego?

Zjawisko halo

Matka natura nie przestaje nas zaskakiwać. W ostatnich dniach w sieci zaroiło się od przepięknych zdjęć pochodzących z Tatr. Oczom świadków ukazały się bowiem ogromne, świetliste kręgi, otaczające Słońce. Całość wyglądało naprawdę efektownie. 

Zjawisko halo uchwycone w Tatrach

Dokładnie 8 grudnia 2021 roku na Podhalu pojawiło się zjawisko halo. Trwało ono dosłownie chwilę, dlatego świadkowie, którzy zdołali je zobaczyć mają ogromne szczęście. Niesamowite fotografie prezentujące przepiękne okręgi trafiły do sieci.

ZOBACZ TAKŻE: JAK WYGLĄDA TERAZ DOM KWIATKOWSKICH Z SERIALU „RODZINA ZASTĘPCZA”? OLA SZWED OPUBLIKOWAŁA ZDJĘCIE!

Sprawę nagłośnił Tygodnik Podhalański, który opublikował w swoim serwisie zdjęcia wykonane przez jedną ze swoich czytelniczek.

Widoczny na zdjęciu okrąg to zjawisko optyczne o nazwie halo, które zachodzi w atmosferze ziemskiej. Pojawia się wokół Słońca, ale co ciekawe, możliwe jest również wokół Księżyca. Zjawisko jest efektem załamania światła na kryształach lodu i odbicia wewnątrz kryształów lodu, które znajdują się w chmurach pierzastych lub we mgle lodowej.

Zjawisko to ujawnia się właśnie pod postacią lśniących, tęczowych okręgów.


Dziś w godzinach porannych można było obserwować tzw. halo słoneczne. Zjawisko jest bardzo malownicze i pojawia się w postaci pierścienia okalającego słońce lub księżyc. Aby powstało to zjawisko, potrzebne jest m.in załamanie się światła na kryształkach lodu, które tworzą się w wysokich chmurach, typu cirrostratus. Powstają one na wysokości ok. 6-12 km – czytamy na profilu Meteo Małopolska. 

Zjawisko halo możliwe jest do zaobserwowania niemalże w każdym miejscu na świecie, o każdej porze dnia i nocy. Eksperci informują jednak, że najczęściej zdarza się je zauważyć zimą, a także w miejscach, w których jest śnieg i lód.

Co ciekawe, z widowiskiem wiążą się również pewne wierzenia. Niektórzy uważają, że po zauważeniu halo nadejdzie deszcz. Nie jest to jednak potwierdzona teoria. Inni zaś twierdzą, że zjawisko halo to zwiastun złej pogody. Swoje przekonania tłumaczą obecnością chmur cirrus oraz cirrostratus.

 

źródło: facebook.com, antyradio.pl, Tygodnik Podhalański

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.