Niepokojące zjawisko w Świętokrzyskim – wszystko uchwyciły kamery! [WIDEO]

Niepokojące zjawisko w Świętokrzyskim

Do sieci trafiło nagranie, które wzbudza niemałe emocje. Niepokojące zjawisko pojawiło się w Świętokrzyskim, a dokładnie we wsi Gojców niedaleko Opatowa. Całe zajście uchwyciły kamery znajdujące się na gospodarstwie. Okazuje się, że było to gustnado. Zobaczcie nagranie!

Niepokojące zjawisko w Świętokrzyskim

Pogoda tej wiosny nie rozpieszcza. W kwietniu w wielu regionach temperatura spadła poniżej 0, a gdzieniegdzie spadł nawet śnieg. Z kolei majówka okazała się być deszczowa, wietrzna i równie chłodna. Anomalie pogodowe zaskoczyły wielu, między innymi mieszkańców wsi Gojców obok Opatowa, w województwie świętokrzyskim. Niecodzienna sytuacja miała miejsce 5 maja bieżącego roku. Łowcy burz opublikowali nagranie z gustnadem. Co to jest i czym się objawia?

ZOBACZ TAKŻE: NA NIEBIE POJAWIŁY SIĘ DWA SŁOŃCA – CO WYDARZYŁO SIĘ NA ŚLĄSKU?

Kamery znajdujące się na gospodarstwie zarejestrowały niepokojące zjawisko. Na filmie widać porwisty wiatr, który zdemolował podwórko. Części maszyn i znajdujące się w okolicy przedmioty z impetem poszybowały w powietrze niosąc kolejne straty. Żywioł trwał zaledwie kilka sekund. Nagranie możecie zobaczyć na poniższym filmie.

Gustnado

Zespół z województwa świętokrzyskiego połączył siły z Siecią Obserwatorów Burz i wspólnie doszli do wniosku, że zarejestrowane zjawisko to gustnado, zwane również tornadem szkwałowym. To płytka i słaba trąba powietrzna powstająca na linii szkwałowej, czyli strefie układających się w linię burz. Powstają one przez prąd zstępujący w burzy, a następnie tworzy szybko poruszający się front zimnego powietrza. Efektem tego jest gwałtowne uniesienie się ciepłego powietrza do góry, które następnie zaczyna wirować. Bez problemu da się je zaobserwować, głównie dzięki wznoszącym się w powietrze i wirującym pyłom. Co ciekawe, słownik Amerykańskiego Towarzystwa Meteorologicznego klasyfikuje tornada powstające na linii szkwałów jako rodzaj tornada, mimo iż nie są związane z mezocyklonem w superkomórkach burzowych.

 

źródło: youtube.com, antyradio.pl

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.