Niepokojące obrazki z Arktyki. Co gromadzi tam Putin?

Niepokojące obrazki z Arktyki

Niepokojące obrazki z Arktyki obiegły media kiedy, stacja CNN otrzymała zdjęcia satelitarne od firmy zajmującej się technologią kosmiczną Maxmar. Na fotografiach widać m.in. wojskowe odrzutowce, bombowce i nowoczesne systemy radarowe. Co więcej, wyraźnie widać, że Rosja modernizuje pasy startowe oraz rozmieszcza dodatkowe środki nadzoru i obrony powietrznej.

Nie jest tajemnicą, że Rosja od jakiegoś już czasu powiększa swój potencjał wojskowy w regionach polarnych. Zdjęcia, które w mgnieniu oka obiegły sieć pokazują, jak dużym arsenałem dysponuje Władimir Putin. Kilka dni temu trzy okręty podwodne z pociskami balistycznymi urządziły pokaz swojej siły, kiedy przebiły się przez lód Arktyki. Miały zamieszczone pociski balistyczne.

Eksperci zaczęli obawiać się, że wszystkie działania wojsk rosyjskich mogą zostać wykorzystane do użycia torpedy (Poseidon 2M39). Jest to dron podwodny o napędzie atomowym. Co więcej, może on nie tylko przewozić głowice nuklearne, ale również jest stworzony do tego, aby w razie potrzeby wystrzelić je z łodzi podwodnej.

Zobacz również: Wojna tuż tuż? Rosjanie gromadzą sprzęt i przerzucają czołgi przy granicy [WIDEO]

Niepokojące obrazki z Arktyki.

Nagranie z trzema okrętami podwodnymi uzbrojonymi w pociski balistyczne pojawiło się w sieci, a Putin sam zaznaczył, że był to pokaz siły, aby świat zobaczył, jaki sprzęt posiada Rosja. Okręty podwodne Putina są niezawodne i poradzą sobie świetnie nawet w polarnych warunkach.

Jak się okazuje, Amerykanie obawiają się, że Putin może również wykorzystać fakt szybszego topnienia lodowców i przejąć kontrolę nad innymi obszarami leżącymi na Arktyce:

Topnienie postępuje szybciej, niż przewidywali naukowcy lub sądzili, że to możliwe kilka lat temu. W nadchodzących dziesięcioleciach dojdzie do dramatycznej transformacji pod względem fizycznego dostępu- powiedział urzędnik Departamentu Stanu.

Rosjanie na Arktyce odnawiają swoje lotniska oraz modernizują instalacje radarowe z czasów radzieckich. Budowane są tam nowe porty i centra poszukiwawczo-ratownicze. Dodatkowo cały czas rozbudowywana jest flota lodołamaczy o napędach atomowych i konwencjonalnych. Na zdjęciach satelitarnych dokładnie widać również podziemne magazyny uzbrojenia.

Choć wszystkie nagrania i zdjęcia, które pojawiły się w sieci, są propagandą, to są warte odnotowania. Rosjanie po raz kolejny dali pokaz swojej siły zbrojnej. Nie da się ukryć, że to właśnie w rejonach Arktyki wokół Ziemi Aleksandra Kreml przywiązuje największą uwagę. W tych regionach znajdują się również nieodkryte zasoby ropy i gazu, a wiele krajów próbuje przejąć regiony polarne, które umożliwiłyby czerpanie nieodkrytych jeszcze zasobów, czy otwarcie nowych szlaków żeglugowych.

Źródło: Onet.pl, O2.pl