Niedziele niehandlowe – wielkie zmiany od 1 lutego! Gdzie zrobimy zakupy?

Niedziele niehandlowe

Niedziele niehandlowe są z nami już od 2018 roku. Liczne firmy zdołały wykorzystać luki prawne, jednak już wkrótce, bo od 1 lutego, wszystko ulegnie zmianie. Szykują się liczne zmiany i zaostrzenia przepisów, które sprawią, że liczne dyskonty ponownie będą musiały zamknąć swoje działalności w niedziele. 

Niedziele niehandlowe

Zakaz handlu w niedziele wprowadzono w Polsce w 2018 roku. Pomysł ten spotkał się ze skrajnymi opiniami i po dziś dzień ma swoich zwolenników jak i przeciwników. Przypomnijmy, że początkowo w każdym miesiącu obowiązywała jedna niedziela bez handlu, jednak przepisy szybko zaostrzono. Już w 2019 roku przepisy rozszerzono do dwóch niedziel, natomiast w 2020 roku sklepy były otwarte tylko w jedną niedzielę w miesiącu. Z kolei w 2021 roku niedziel handlowych było tylko 7.

Niewątpliwie na zakazie zyskały stacje benzynowe oraz małe sklepy obsługiwane przez właścicieli. To właśnie do nich najczęściej udają się Polacy w niedziele niehandlowe.

ZOBACZ TAKŻE: NOWA, GROŹNA ODMIANA OMIKRONA – TRUDNY DO WYKRYCIA I BARDZIEJ ZAKAŹNY?

Zmiana prawa

Liczne sklepy wykorzystywały lukę prawną i obchodziły dotychczas obowiązujące prawo. Firmy decydujące się na otworzenie punktu pocztowego lub podpisując umowę z firmą kurierską, mogły handlować w niedziele niehandlowe. Na takie rozwiązanie zdecydowały się takie sklepy jak Żabka, Polomarket, Intermarche, Lewiatan, Carrefour, Auchan, Lidl, Dino, Leroy Merlin, Castorama, Empik, Smyk oraz wybrane sklepy Kaufland, Biedronka czy Lidl. W ostatnich miesiącach zrobienie zakupów w niedziele nie było wielkim problemem. Sprawa będzie utrudniona jednak już od 1 lutego.

Od 1 lutego obowiązywać będą nowe, zaostrzone przepisy. Okazuje się, że punkty świadczące usługi pocztowe będą mogły handlować, jeśli przychody z działalności pocztowej przekroczą 40%. Nie trudno się domyślić, że wiele sklepów zarabiało głównie na sprzedaży produktów, a działalność pocztowa była jedynie możliwością na otwarcie sklepów w niedziele. Liczne firmy zapowiedziały już zamknięcie swoich sklepów w niedziele niehandlowe, z kolei Żabka podtrzymała, że będzie otwarta.

Przypominamy, że niedziele handlowe w 2022 roku przypadają:

  • 30 stycznia
  • 10 kwietnia
  • 24 kwietnia
  • 26 czerwca
  • 28 sierpnia
  • 11 grudnia
  • 18 grudnia

 

źródło: eska.pl

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.