Nie żyje kardynał Gulbinowicz – zmarł w wieku 97 lat

Nie żyje kardynał Gulbinowicz

Nie żyje kardynał Gulbinowicz – podało dzisiaj na Twitterze Biuro Prasowe Konferencji Episkopatu Polski. Duchowny zmarł w wieku 97 lat. Od dwóch tygodni przebywał w szpitalu, gdzie jego stan oceniono na ciężki.

Nie żyje kardynał Gulbinowicz

Kardynał Gulbinowicz był doktorem teologii, rektorem Wyższego Seminarium Duchownego „Hosianum” w Olsztynie oraz administratorem apostolskim w Białymstoku. W latach 1976–2004 obejmował stanowisko metropolity wrocławskiego.

Były metropolita wrocławski kard. Henryk Gulbinowicz od ponad tygodnia przebywał w szpitalu. Jego stan jest bardzo ciężki, ale stabilny – powiedział we wtorek rzecznik Archidiecezji Wrocławskiej ks. dr Rafał Kowalski.

Nie żyje kardynał Gulbinowicz – poinformowało dzisiaj Biuro Prasowe Konferencji Episkopatu Polski. Henryk Gulbinowicz zmarł dziś przed południem we wrocławskim szpitalu na ulicy Kamieńskiego. Trafił tam niecałe 2 tygodnie temu z domu księży emerytów, gdzie opiekowano się duchownym. Zmarł w wieku 97 lat.

 

W maju 2019 roku do Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu skierowano zawiadomienie o podejrzeniu molestowania przez kard. Henryka Gulbinowicza. Złożył je mecenas Artur Nowak, który reprezentował Karola Chuma oskarżającego hierarchę. W piątek 6 listopada 2020 roku Nuncjatura Apostolska w Polsce opublikowała komunikat w sprawie kard. Gulbinowicza, który wstrząsnął całą Polską. Okazało się, że duchowny był związany z oskarżeniami dotyczącymi molestowania seksualnego. Co więcej, Gulbinowicz miał przez lata dopuszczać się aktów molestowania i dodatkowo tuszować pedofilię w polskim Kościele. 

W wyniku przeprowadzenia dochodzenia w sprawie oskarżeń wysuwanych pod adresem kard. Henryka Gulbinowicza oraz po przeanalizowaniu innych zarzutów dotyczących kardynała Stolica Apostolska podjęła w stosunku do niego decyzję o zakazie uczestnictwa w jakichkolwiek celebracjach lub spotkaniach publicznych oraz używania insygniów biskupich – czytamy w komunikacie.

Co więcej, duchowny został również pozbawiony prawa do nabożeństwa pogrzebowego w katedrze i pochówku w katedrze.

źródło: twitter.com, polsatnews.pl

ZOBACZ TAKŻE: KSIĘŻA SKARŻĄ SIĘ NA MSZE ONLINE. TWIERDZĄ, ŻE TAKA FORMA ICH STRESUJE

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.