Nie żyje Adam Słodowy – twórca programu „Zrób to sam”

Nie żyje Adam

Nie żyje Adam Słodowy, popularyzator nauki oraz prowadzący program telewizyjny dla młodzieży „Zrób to sam”. Śmierć potwierdziła jego żona, miał 96 lat. Zmarł wczoraj wieczorem w Warszawie.

Tydzień temu obchodził swoje 96 urodziny

Nie żyje Adam Słodowy, twórca popularnego programu „Zrób to sam”. Informację potwierdziła żona prowadzącego. Tydzień temu obchodził swoje 96. urodziny i chwilę później trafił do szpitala. Niestety wczoraj wieczorem zmarł. Jak wspomina żona Słodowego, jego problemy zdrowotne zaczęły się 4 lata temu, kiedy to doznał udaru. Od tego momentu miewał poważne kłopoty. „Gdyby nie to, dożyłby setki” – powiedziała wdowa, która mimo wszystko cieszy się, że dane jej było przeżyć z mężem pół wieku.

Adam Słodowy był popularyzatorem majsterkowania, autorem i prowadzącym popularny program telewizyjny dla młodzieży „Zrób to sam”. Program nadawany był przez 24 lata między 1959-1983 rokiem. Audycja była częścią czwartkowego „Ekranu z bratkiem”, a potem niedzielnego „Teleranka”. Słodowy prezentował w nim osobiście, jak z ogólnie dostępnych rzeczy robić zabawki i przydatne przedmioty.

Laureat Orderu Uśmiechu

Słodowy napisał również wiele książek poświęconych majsterkowaniu oraz motoryzacji. „Lubię majsterkować” czy „Zrób to sam” ukazały się w nakładzie ponad 560 tys. egzemplarzy. Ponadto był autorem scenariusza do serii filmów animowanych dla dzieci „Pomysłowy Dobromir” oraz „Pomysłowy wnuczek” jak również filmów „Dziura w ścianie” i „Śrubokręt i spółka”. W 1974 r. został Kawalerem Orderem Uśmiechu, odznaczenie odebrał dwa lata później.

Urodził się 3 grudnia 1923 w Czarnkowie. Podczas okupacji niemieckiej pracował w fabryce, a w 1944 zgłosił się na ochotnika do wojska. W latach 1950 – 1958 był wykładowcą w Oficerskiej Szkole Artylerii Przeciwlotniczej w Koszalinie, a następnie w Wojskowej Akademii Technicznej, gdzie uzyskał stopień majora. Od 1959 roku rozpoczął pracę w telewizji, gdzie początkowo był konstruktorem urządzeń scenotechnicznych. ,W latach 1961-78 był redaktorem Naczelnej Redakcji Programów Oświatowych i Dziecięcych TVP. W 1983, po zrealizowaniu 505. programu, odszedł z telewizji na emeryturę.

ZOBACZ TAKŻE: STRZELANINA W KOSZERNYM SUPERMARKECIE. SZEŚĆ OSÓB NIE ŻYJE

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.