Ranking najbogatszych monarchów na świecie

Ranking najbogatszych monarchów

Ranking najbogatszych monarchów na świecie – to zestawienie przygotował magazyn „CEOworld”. Aby dostać się do pierwszej dziesiątki klasyfikacji trzeba posiadać majątek warty co najmniej 1 mld $. Co więcej jedna z popularniejszych królowych na świecie – Elżbieta II jest dopiero na jedenastym miejscu. Najbogatszy okazał się król Tajlandii z niebywałą fortuną 43 mld $.

80 razy większy majątek od brytyjskiej królowej

Europejscy władcy dysponują dużo mniejszymi pieniędzmi niż królowie z Azji. Warto zaznaczyć, że wielu z nich nie zrobiło wiele, aby być bogatym. Odziedziczyli fortunę po swojej szlachetnej rodzinie. Ranking najbogatszych monarchów na świecie wskazuje, że na pierwszym miejscu jest król Tajlandii – Maha Vajiralongkorn, oficjalnie jest znany jako Rama X. Jest o wiele bogatszy od słynnego już sułtana z Brunei. Majątek Rama X to aż 43 miliardów dolarów, czyli prawie 168 miliardów złotych. Dla porównania jest to ponad 80 razy większe bogactwo od królowej Elżbiety II. Co więcej, Michał Sołowow – najbogatszy Polak posiada 13,3 miliarda złotych. Gdyby zsumować dobytek najbogatszych Polaków (42 miliarderów) to wciąż mieliby razem mniej pieniędzy niż krój Tajlandii. Warto dodać, że Polscy bogacze w większości na te pieniądze zapracowali sobie sami, a Rama X odziedziczył fortunę.

ZOBACZ TAKŻE: KUP TERAZ, ZAPŁAĆ PÓŹNIEJ – START UP POLAKA WART MILIARDY

Sułtan Brunei na drugim miejscu

Na drugim miejscu znalazł się ekscentryczny sułtan Brunei – Hassanal Bolkiah Mu’izzadin Waddaulah. Pełni on funkcję premiera, ministra obrony narodowej, ministra spraw zagranicznych i handlu oraz ministra finansów Brunei. Swego czasu słynął on ze swojej rozrzutności, a ponadto wydawał pieniądze na dość kontrowersyjne i nietypowe rzeczy. Na kolejnym miejscu jest król Mohammed VI z Maroka – 8,2 mld $. Następnie jest pierwszy europejczyk – książę Hans-Adam II z Liechtensteinu z majątkiem wartym 7,2 mld $. O dziwo władza brytyjska jest stosunkowo daleko w rankingu. Dopiero na 11. miejscu. Królowa Elżbieta II posiada wiele pałaców, ogrodów oraz wiele dzieł sztuki, jednak oszacowano jej bogactwo na na około pół mld $.

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.