Nie dokarmiaj ptaków chlebem – oznacza to dla nich fatalne skutki

Wielu ludzi lubi dokarmiać zwierzęta. Większość uaktywnia się zimą kiedy ptaki nie mogą znaleźć sobie pożywienia przez zalegający śnieg. Niestety, coraz częściej ptaki są dokarmiane także jesienią lub wiosną. Co więcej, często dokarmiane są chlebem. Jednak oznacza to fatalne skutki. Nie dokarmiaj ptaków chlebem.

 

Nie dokarmiaj ptaków chlebem

Ptaki, mimo wiosennej aury tej zimy, wciąż są dokarmiane przez spacerowiczów. Jednak mało kto zdaje sobie sprawę jak bardzo szkodliwe dla łabędzi czy kaczek jest dokarmianie ich chlebem. Ptactwo i lądowe, i wodne, należy dokarmiać dopiero wtedy, kiedy jest mróz i śnieg. W przypadku łagodnej zimy, nie ma wskazań do dokarmiania zwierząt.

 

Dlaczego nie można dawać chleba ptakom?

Chleb nie jest dobry dla ptaków, ponieważ zawiera dużo soli, której ptaki nie powinny jeść. Poza tym pieczywo rzucone ptakom, szybko chłonie wodę i pleśnieje. W związku z tym ptaki, które jedzą pieczywo, mogą cierpieć na różne schorzenia. Do tych dolegliwości należą:

  • zespół anielskiego skrzydła – zwyrodnienie stawów
  • kwasica
  • uszkodzenie nerek
  • odwodnienie organizmu
  • biegunka, zatrucia pokarmowe.

 

Błędy w dokarmianiu ptaków

Niedopuszczalne jest dokarmianie ptaków spleśniałym chlebem. Jest on równie szkodliwy dla zwierząt, jak i dla ludzi. Nie powinniśmy też dokarmiać ptaków resztkami z naszego stołu i żadnymi innymi przetworzonymi pokarmami. Nie mogą to być potrawy solone, smażone czy wędzone. Pożywienie musi być świeże i nie posiadać żadnych oznak zepsucia. Najlepszym pokarmem dla ptactwa wodnego są drobno pokrojone i ugotowane warzywa. Mogą to być ziemniaki i marchew. Z kolei kaczki lubią sałatę, kukurydzę, groszek i winogrona. Oprócz tego dobrym pokarmem mogą być płatki owsiane – nawet surowe, prosto z paczki.

 

Podsumowując, dokarmianie wszystkich ptaków można rozpocząć dopiero podczas silnych mrozów lub przy opadach śniegu. Ważne jest, abyś nie podawał im chleba ani pokarmów przetworzonych zawierających sól i przyprawy. Kategorycznie zabronione jest podawanie zwierzętom pokarmu spleśniałego. Dokarmianie ptaków jest więc zadaniem odpowiedzialnym – lepiej nie dokarmiać ptaków, niż robić to źle.

Marta D

Absolwentka dziennikarstwa, kulturoznawstwa i fotografii – radiowiec z zawodu, kulturalny człowiek z wykształcenia, fotograf z pasji. Humanistka i umysł ścisły w jednym. Nie lubi zamykać się w ramach szablonowości. Uwielbia wyzwania, nowe miejsca i ciekawych ludzi.