Nawet 5 tysięcy złotych kary za podlewanie ogródka! Lepiej uważaj

Nawet 5 tysięcy złotych kary dla osób, które zdecydują się podlewać swój ogródek czy umyć samochód. Takie decyzje podejmują samorządy, gminy, ponieważ przez ostatnie upały, zwiększa się zużycie wody. Po prostu zaczyna jej brakować, co w związku z tym spowodowało takie a nie inne decyzje. 

Mandat za podlewanie ogródka

Mandat za podlewanie ogródka. Czy to jest w ogóle możliwe? Okazuje się, że tak, ponieważ przez ostatnie tropiki w naszym kraju, zaczyna brakować wody. 35 stopniowe upały, które od dłuższego czasu nie ustępują. Dlatego władze podjęły decyzję o wprowadzeniu ograniczenia zużywania wody. Można ją wykorzystać do celów spożywczych czy higienicznych, jednak nie wolno używać jej na przykład do podlewania podwórka. Z napełnieniem basenu czy umyciem samochodu też będzie trzeba poczekać.

Gminy posiadają prawo do zakazu używania wody w sytuacjach kryzysowych. Dlatego należy się do nich dostosować w przypadku susz, które panują w Polsce. Podczas tego okresu, zwiększa się zapotrzebowanie wody, mieszkańcy zużywają ją nawet w nocy, natomiast ciśnienie znacznie maleje.

źródło zdjęcia: countryliving

Wójt gminy Dobroszyce, Artur Ciosek, w rozmowie z Fakt24 stwierdził, że nie spotkał się z negatywnym odbiorem w sprawie swojej decyzji. Mieszkańcy muszą zrozumieć, że takie działania są w niektórych sytuacjach konieczne. W Skierniewicach również zakaz wszedł w życie i również trzeba będzie się dostosować. Tam miejscowe studnie nie zdążyły się nawet dobrze napełnić, dlatego sytuacja jest dość niestabilna.

Ile kary za zużywanie wody?

Jeżeli zostaniemy przyłapani na gorącym uczynku, możemy zapłacić 500 złotych kary. Natomiast jeżeli nielegalnie pobieramy wodę z miejskiego hydrantu, możemy szykować nawet 5 tysięcy złotych! Mamy nadzieję, że takie postanowienia zmienią podejście ludzi i sprawią, że zużycie wody zmaleje.

Jeżeli chcecie poznać kilka przydatnych wskazówek jak oszczędzać wodę, możecie zajrzeć tutaj. Przyczyni się to z pewnością do zmniejszenia ceny rachunków jak i pomoże w walce ze zmianami związanymi z klimatem. Warto pamiętać o takich codziennych sprawach, które mogą wiele zmienić.

 

Martyna T

Absolwentka Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu. Miłośniczka festiwali muzycznych oraz książek psychologicznych.