Wielka Brytania – w krewetkach znaleziono kokainę

Naukowcy z Wielkiej Brytanii dokonali niepokojącego odkrycia. Wszystko miało miejsce podczas badania krewetek słodkowodnych w związku z różnymi mikrozanieczyszczeniami w hrabstwie Sufflok. W rezultacie, wyniki testów okazały się zaskakujące.

Narkotyki w przyrodzie

Badacze byli zaskoczeni odkryciem nielegalnych substancji w morskich stworzeniach. Kokainę znaleziono we wszystkich sprawdzanych próbkach!

Głos w całej sprawie zabrał Leon Barron z King’s College London. Stwierdził on, że był niezmiernie zdumiony z regularnego występowania narkotyków w przyrodzie. Co więcej, dodał, że takich sytuacji można spodziewać się w pobliżu wielkich aglomeracji. Jednak nie powinny one mieć miejsca w małych, stroniących od wielkiego zgiełku miejscach.

Zagrożenie dla środowiska

Szczegółowe wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie Environment International. Napisano tam, że mimo iż stężenia zakazanych substancji były niskie, można było zidentyfikować niebezpieczne związki. Mogą one stanowić zagrożenie dla dzikiej przyrody.

To nie pierwsze takie przypadki w Wielkiej Brytanii. Wysokie poziomy zagrażających życiu i zdrowiu substancji, w tym właśnie wspomnianej kokainy, wykrywano już wcześniej w ściekach w Londynie.

Brytyjczycy muszą poświęcić więcej uwagi

W Wielkiej Brytanii sprawa budzi spore zainteresowanie. Wskutek tego, odnosi się tam alarm i zwraca uwagę na to, że wpływ tego rodzaju zanieczyszczeń chemicznych wymaga większej uwagi społecznej oraz rządowej. Poza kokainą, naukowcy w organizmach żywych odkryli także ślady fenuronu – czyli pestycydu od dawna zakazanego na Wyspach Brytyjskich.

Bartek Z

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna, specjalizacja: dziennikarstwo sportowe. Pasjonat piłki ręcznej oraz piłki nożnej.