Naukowcy odkryli nowy kontynent! Pojawią się zmiany na mapach?

odkryto nowy kontynent

Naukowcy odkryli nowy kontynent na świecie. Jest trzykrotnie większy od Polski i być może jest dowodem na to, że ogromny kontynent o nazwie Pangea wcale nie został całkowicie zniszczony. Gdzie znajduje się odkryty ląd i co o nim wiadomo? Koniecznie poznajcie szczegóły!

Odkryto nowy kontynent

Sprawą zajął się międzynarodowy zespół geofizyków, którzy pod wodzą prof. Gillian Foulger z Uniwersytetu Durham w Wielkiej Brytanii postanowili dokładnie zbadać sprawę. Ich zdaniem, na świecie znajduje się aż 8 kontynentów, a nowo odkryty ma powierzchnię od około 600 tys. km kwadratowych do nawet miliona km kwadratowych. Znajduje się on na dnie oceanu Atlantyckiego i rozciąga od wybrzeży Grenlandii po zachodnie wybrzeża Europy. Co więcej, jego fragmentem, który wystaje ponad poziom wody jest… Islandia. W związku z tym nowy kontynent nazwano Icelandia.

ZOBACZ TAKŻE: KWARANTANNA NAWET DLA ZASZCZEPIONYCH? RZĄD ZMIENIA DECYZJĘ!

Nie da się ukryć, że Islandia jest niezwykłym i zadziwiającym krajem nie tylko dla turystów, ale przede wszystkim dla geologów i badaczy, którzy nie przestają prowadzić kolejnych badań. Kraina wulkanów i gór może bowiem tworzyć osobny kontynent, którego większość znajduje się pod wodą.

Islandia do dzisiaj nie przestaje zadziwiać geologów. Obecnej teorii mówiącej o tym, że wyspa zbudowana jest i otoczona skorupą oceaniczną, przeczy wiele danych geologicznych. Skorupa pod Islandią ma ponad 40 km grubości, co oznacza, że jest siedem razy grubsza niż normalna skorupa oceaniczna. To wciąż jest niewyjaśnione – poinformowała prof. Gillian Foulger z brytyjskiego uniwersytetu.

Zmiana mapy

Jeżeli rzeczywiście przypuszczenia geologów się potwierdzą, będzie to dowód, że 50 mln lat temu kontynent o nazwie Pangea wcale nie uległ zniszczeniu.

Czy konieczne będzie wprowadzenie zmian w mapach? Sprawę skomentowała prof. Foulger:

Wymaga to fantastycznej pracy, ale otwiera też zupełnie nowy widok na naszą wiedzę o świecie. Podobnie mogło stać się w wielu innych miejscach. Moglibyśmy od nowa rysować mapy mórz i oceanów w miarę tego, jak będziemy pojmować, co kryje się za tymi zmianami – dodała prof. Gillian Foulger.

 

źródło: twitter.com, radiozet.pl, antyradio.pl

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.