Naukowcy odkryli najbardziej ekstremalne środowisko na Ziemi

Naukowcy odkryli najbardziej ekstremalne środowisko

Naukowcy odkryli najbardziej ekstremalne środowisko na Ziemi. O nowym odkryciu napisano w czasopiśmie Nature Ecology & Evolution. Mowa tu o Kotlinie Danakilskiej znajdującej się w depresji położonej w północnej Etiopii, południowo-wschodniej Erytrei i zachodnim Dżibuti. Miejsce to jest niezwykle gorące, słone i kwaśne. 

Depresja wypełniona solą, toksycznymi gazami i wrzącą wodą

Naukowcy odkryli niezwykle ekstremalne środowisko, w którym nie ma żadnych form życia. Jest to Kotlina Danakilska położona w depresji na północy Etiopii, południowo-wschodniej części Erytrei oraz zachodnim Dżibuti. Wiadomość o ciekawym odkryciu opublikowano w czasopiście Nature Ecology & Evolition.

Naukowcy z Francuskiego Narodowego Centrum Badań Naukowych (CNRS) poinformowali, że pomimo tego, że woda w tym miejscu jest w stanie ciekłym, to nie występują w niej żadne formy życia. Jest to jedyne takie miejsce na Ziemi. Ponadto, kotlina posiada jedno z najbardziej ekstremalnych środowisk. Miejsce to jest niezwykle gorące, słone i kwaśne. Znajdujące się tam jeziora rozciągają się w poprzek krateru wulkanicznego, w depresji wypełnionej solą, toksycznymi gazami oraz wrzącą wodą.

Pośrodku kotliny znajduje się Pustynia Danakilska, której średnica wynosi 500 kilometrów. Głównym elementem krajobrazu są pola zastygłej, czarnej lawy. Warto zaznaczyć, że jest to najcieplejsze miejsce na Ziemi, a najwyższe średnie temperatury roczne wynoszą prawie 35 stopni Celsjusza. Nigdy nie zanotowano tu temperatury poniżej 23 stopni. 

 

ZOBACZ TAKŻE: VIAGRA DLA KOBIET – PRZEŁOM W MEDYCYNIE

Testy, badania i poszukiwanie mikroorganizmów

Naukowcy pobrali wiele próbek i przeprowadzili szereg testów. Chcieli odnaleźć jakiekolwiek mikroorganizmy. Podczas badań okazało się jednak, że jeziora zawierają sole chaotropowe. Zaburzają one sieci wiązań wodorowych między cząsteczkami wody. Stąd badacze są niemalże pewni, że w rejonie wulkanu nie ma warunków do życia.

Autorką badań jest Lopez Garcia, która podkreśliła, że w wodach i pobliskich terenach nie ma żadnego życia mikrobiologicznego. Co więcej występuje tam ogromna różnorodność halofilnych archeonów, czyli prymitywnych organizmów, które uwielbiają sól. Występują one wokół źródeł hydrotermalnych na pustyni i w kanionach solankowych złożonych między innymi z krzemionki, ale nie w samych basenach. Nie ma ich też w tak zwanych czarnych i żółtych jeziorach Dallol obfitych w magnez – dodała Garcia.

Kotlina Danakilska

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.