Ostra reakcja Komisji Europejskiej na ustawę dot. sądów

the jerusalem post

Nowa ustawa dotycząca przyszłości sądów wzbudziła ogromne poruszenie, chociażby fakt, że podczas głosowania zabrakło prawie 30 posłów. Dodatkowo, wniesiono wiele poprawek, które według niektórych organów są sprzeczne z wartościami Unii. Ostra reakcja Komisji Europejskiej – wysłano list między innymi do prezydenta oraz innych ważnych organów państwa. 

Ostra reakcja Komisji Europejskiej – list do władz państwa

Jak informuje RMF FM, wiceszefowa Komisji Europejskiej Vera Jourova przekazała list do najważniejszych organów naszego państwa. Dotyczy to ustawy o przyszłości polskiego sądownictwa, która według większości jest sprzeczna z wartościami Unii.

Sprawa jest na tyle poważna, iż Komisja Europejska „jest gotowa do zaangażowania się w konstruktywny dialog z polskimi władzami i będzie wdzięczna za informacje o intensji polskiego rządu w sprawie projektu ustawy” – podaje rzecznik KE.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: NOWY SPOSÓB WERYFIKACJI KIEROWCÓW UBERA

Dodatkowo, prośba dotyczy wstrzymania prac nad wspomnianą ustawą, gdyż wywołuje ona wiele obaw. Przypominamy, iż po prawie dziesięciu godzinach obrad sejmowa komisja sprawiedliwości przyjęła 22 poprawki klubu Prawa i Sprawiedliwości do projektu nowelizacji ustaw sądowych.

Jak podaje Onet.pl, „jedna z proponowanych zmian, po poprawkach wprowadzonych przez komisję głosi, że przedmiotem obrad kolegium i samorządu sędziowskiego nie mogą być tematy polityczne, w szczególności zabronione jest podejmowanie uchwał podważających zasady funkcjonowania władz RP i jej konstytucyjnych organów”.

Póki co korespondencja z KE nie trafiła jeszcze do Kancelarii Sejmu, jednak później zostanie on przeanalizowany.

Martyna T

Absolwentka Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu. Miłośniczka festiwali muzycznych oraz książek psychologicznych.