Nagrody Pulitzera za podcasty – nowa kategoria

Nagrody Pulitzera, uznawane za najbardziej prestiżowe wyróżnienia w świecie dziennikarskim, będą przyznawane twórcom podcastów od najbliższej edycji. Sprawdź na czym będą polegały Nagrody Pulitzera za podcasty.

 

 

Czym jest Nagroda Pulitzera?

Nagrody Pulitzera przyznaje się co roku za wybitne dokonania w dziedzinie dziennikarstwa, literatury pięknej oraz muzyki. Zdobywców wybiera jury działające na Uniwersytecie Columbia. Głównie nagrodzeni są twórcami amerykańskimi. Nagrody przyznaje się od czerwca 1917 roku kiedy pierwszą nagrodę ufundował Joseph Pulitzer nadając jednocześnie nagrodzie swoje imię. Joseph Pulitzer był amerykańskim dziennikarzem i wydawcą pochodzenia węgierskiego.

 

Kiedy i jak nagradza się laureatów?

Każdego roku nagrody przyznawane są w kwietniu. Łączni obejmują one 21 kategorii. Dwadzieścia kategorii oznacza świadectwo i czek na 15 tysięcy dolarów, a dwudziesta pierwsza kategoria – służba publiczna – honorowana jest złotym medalem. Zwykle trafia do gazety, choć resztę nagród przyznaje się konkretnej osobie.

 

Nagrody Pulitzera za podcasty

Jury w tym roku doceniło rolę przekazu w formie audio w świecie dziennikarskim. Audycje mają coraz wyższy poziom merytoryczny i techniczny, a sami twórcy dbają o dobór oryginalnych tematów. W związku z tym od 2020 roku jury wprowadziło nową kategorię – reportaż audio. Trafi ona do dziennikarzy tradycyjnych stacji radiowych za materiały emitowane na antenie lub twórcy podcastów dostępnych jedynie w internecie. Nową kategorię wprowadza się jednak testowo.

 

Polscy laureaci Nagrody Pulitzera

Choć wyróżnienie to trafia zwykle w ręce amerykańskich twórców, Polacy mają swojego przedstawiciela wśród laureatów. Jest nią Martyna Majok – laureatka w 2018 roku w dziedzinie dramatu. Artystka urodziła się w Bytomiu, ale wychowała w USA. Do Stanów Zjednoczonych wyjechała z rodziną jako pięciolatka., ale w jej domu wciąż mówi się e języku polskim. Martynę Majok nagrodzono za sztukę „Cost of Living”. Z kolei w 2019 roku jedna z nagród trafiła do zespołu agencji Reutera. Jednym z członków zespołu był Polak – Antoni Słodkowski.

 

Podsumowując, Nagrodę Pulitzera przyznaje się w 21 kategoriach w dziedzinie dziennikarstwa, literatury, dramaturgii i muzyki. W USA jest to jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień.

Marta D

Absolwentka dziennikarstwa, kulturoznawstwa i fotografii – radiowiec z zawodu, kulturalny człowiek z wykształcenia, fotograf z pasji. Humanistka i umysł ścisły w jednym. Nie lubi zamykać się w ramach szablonowości. Uwielbia wyzwania, nowe miejsca i ciekawych ludzi.