Greta Thunberg człowiekiem roku 2019 według „Time”

Greta Thunberg

Greta Thunberg człowiekiem roku 2019 według magazynu „Time”. Młoda aktywistka proekologiczna zainicjowała międzynarodową akcję szkolnych strajków na rzecz ochrony klimatu. Ponadto, tym roku nominowano ją również do Pokojowej Nagrody Nobla. W zgłoszeniu jej kandydatury podkreślono, że „zapoczątkowała masowy ruch, który ma olbrzymi wkład w pokój na świecie”.

Szwedzka aktywistka na okładce „Time”

16-letnia Thunberg jest uważana za jednego z liderów światowego ruchu proekologicznego. Nastolatka zasłynęła już w 2018 roku, kiedy pojawiła się pod budynkiem Parlamentu w Sztokholmie i domagała się przestrzegania porozumienia klimatycznego. We wrześniu 2019 roku Greta przemawiała na szczycie klimatycznym ONZ, podczas którego oskarżyła polityków o odebranie jej pokoleniu dzieciństwa. Zainicjowała również międzynarodową akcję szkolnych strajków na rzecz ochrony klimatu. Ponadto nominowano ją do Pokojowej Nagrody Nobla. W zgłoszeniu jej kandydatury podkreślono, że „zapoczątkowała masowy ruch, który ma olbrzymi wkład w pokój na świecie”.

Amerykański tygodnik „Time” od 1927 roku przyznaje co roku wybitnym osobistościom tytuł Człowieka Roku. W tym roku wytypowano właśnie Gretę. Co ciekawe, jest to najmłodsza osoba w historii, która zdobyła ten prestiżowy tytuł.

 

 

Tytuł człowieka roku przyznawany jest człowiekowi, grupie ludzi, maszynie lub idei, która w minionym roku miała największy wpływ na wydarzenia na świecie. Ponadto, magazyn „Time” nazwał Gretę Thunberg „liderką następnej generacji”.


ZOBACZ TAKŻE: MURAL Z GRETĄ THUNBERG ZNISZCZONY W CIĄGU GODZINY

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.