Nadchodzi ekstremalny upał! Czeka nas prawdziwe piekło!

 

Pracownicy Europejskiego Centrum Prognoz Średnioterminowych przecierają oczy ze zdumienia. Nadchodzi ekstremalny upał, jakiego nie było od ponad 200 lat! Meteorolodzy nie dowierzają, ale już za kilka dni temperatura w Polsce ma przekroczyć 40 stopni Celsjusza!

Niemcy już biją na alarm! Brutalna fala upału zwiastuje nam najgorętsze dni w tym roku i prawdopodobnie najgorętszy czerwiec od ponad 200 lat! Powiew afrykańskiego gorącego powietrza o temperaturze 45 stopni Celsjusza dotrze znad Afryki Północnej na cały kontynent europejski.

Nadchodzi ekstremalny upał!

Już w najbliższych dniach gorące powietrze dotrze od nas od wschodnich wybrzeży Hiszpanii, przez południową Francję, Niemcy, aż dotrze do Polski. Przewiduje się, że 27 czerwca temperatura w województwie lubuskim i wielkopolskim sięgnie nawet 40 stopni Celsjusza.

Jeżeli takie przewidywania się sprawdzą, to czeka nas rekord, który ostatnio zanotowany był w czerwcu w 1811 roku!

Meteorolodzy z Polski mają nadzieję, że komputery Europejskiego Centrum Prognoz Średnioterminowych, czyli ECMWF pomyliły się w obliczeniach.

Autor z serwisu MeteoGroup Polska podkreślił:

„Należy dobitnie zaznaczyć, że ten scenariusz pogodowy dotyczy samego końca horyzontu prognozy (czyli 7-8 dni). Jest więc bardzo duże prawdopodobieństwo, że pogoda potoczy się nieco inaczej. Chcemy jednak zwrócić uwagę na to, że taka wartość w ogóle pojawia się w prognozie. Sam nie pamiętam takiego przypadku w prognozie ECMWP dla Polski”.

https://meteologix.com/pl/model-charts/euro

 

 

źródło zdjęcia: meteologix

Inni eksperci z serwisu Pogoda i Klimat uważają, że lato dopiero się rozkręca. Upał, którego doświadczyliśmy 11-12 czerwca był tylko wstępem do kolejnych fal gorąca, które z pewnością nadejdą.

Niestety, ale kilka innych modeli komputerowych także obliczyło podobną prognozę pogody. Istnieje więc bardzo duże prawdopodobieństwo, że piekielne upały faktycznie pojawią się w Polsce…