Ogromne mandaty w Chorwacji! Nawet 11 000 złotych! Uważajcie!

 

Ostatnie raporty pokazują, że Chorwacja ma wiele do poprawienia, jeżeli chodzi o bezpieczeństwo na drogach. Niestety, ale podobnie jak Polska, znajduje się na szarym końcu w Europie pod tym względem. Lato i sezon wakacyjny to okres walki z piratami drogowymi. Dlatego lepiej uważajcie, jeżeli wybieracie się w tamte rejony na wypoczynek. Noga z gazu! W przeciwnym razie narażacie nie tylko swoje zdrowie i innych, ale także prosicie się o ogromne mandaty w Chorwacji!

Raport przygotowany na zlecenie Komisji Europejskiej „2018 road safety statistic” pokazuje, że gorzej niż Chorwacja wypadają tylko trzy kraje, a dokładniej Litwa, Bułgaria i Rumunia. Z raportu wynika, że w tych krajach przypada 77 ofiar śmiertelnych na milion mieszkańców. W Polsce wcale nie jest dużo lepiej, bo 76 ofiar śmiertelnych na milion mieszkańców.

To prawda, że w porównaniu do ostatnich lat, widać progres, jednak i tak trzeba sięgnąć, po bardziej radykalne środki, aby jeszcze bardziej zwiększyć bezpieczeństwo na drogach.

Ogromne mandaty w Chorwacji!

Po ostatnich zmianach w przepisach, w Chorwacji można dostać nawet 11 000 złotych mandatu! Tak naprawdę, to wcale nie trudno o taką karę. Jeżeli chcecie zrujnować sobie wakacje na dobre, to wystarczy jeździć z prędkością ponad 50 km/h w terenie zabudowanym. Można też przejechać na czerwonym świetle czy pojechać pod prąd na autostradzie. O jeździe pod wpływem alkoholu czy narkotyków nawet nie ma co wspominać.

Nieodpowiednie przewożenie dziecka, czy jazda bez pasów, to proszenie się o mandat w wysokości 600 złotych. Jeżeli lubicie prowadzić samochód i w tym czasie rozmawiać przez telefon, to możecie liczyć na karę rzędu 900 złotych.

Oprócz kar w postaci mandatów, Chorwaci przewidzieli jeszcze bardziej radykalne środki. Jeżeli podczas kontroli w wydychanym powietrzu zawartość alkoholu przekroczy 0,5 promila lub na obszarze zabudowanym z ograniczeniem do 50 km/h dwukrotnie przekroczycie dozwoloną prędkość, to prawo przewiduje zatrzymanie samochodu! I to nie ważne, czy jest to wasz pojazd, czy pojazd z wypożyczalni!

Warto poinformować swoich znajomych! W końcu Chorwacja to bardzo popularny kierunek i jeden z najbardziej atrakcyjnych krajów europejskich!

Noga z gazu!