Miewasz ten objaw? Lepiej jak najprędzej wybieraj się do lekarza! Wiele osób nie bierze na poważnie wszelkich dolegliwości związanych z gardłem. Okazuje się jednak, że może być to bardzo nieodpowiedzialne zachowanie. A to dlatego, że pewien niepozorny zdawałoby się objaw może oznaczać nawet raka przełyku. O wszystkim pisze portal twojezdrowie.rmf24.pl. Co warto wiedzieć? Na co zwrócić największą uwagę? Zobaczcie sami.
Miewasz ten objaw? Lepiej szybko wybieraj się do lekarza, tego nie wolno lekceważyć
Wielu z nas bardzo często lekceważy pewne objawy, które z pozoru wydają się niegroźne. Jak się jednak okazuje, nawet niewinne dolegliwości mogą wskazywać na coś bardzo poważnego, dlatego nie należy czekać i warto badać się u lekarzy. O bardzo niepokojącym przypadku pisze portal twojezdrowie.rmf24.pl. To właśnie tam dziennikarze podają pewien objaw, który z pozoru niewinny – może oznaczać nawet raka przełyku. Dr Deborah Lee z portalu Fox Online Pharmacy jest cytowany przez powyższy serwis i mówi wprost:
Dysfagia, czyli zaburzenia przełykania jest zwykle pierwszym objawem raka przełyku.
Warto wiedzieć, że rak przełyku rozwija się bardzo wolno, a jednocześnie jest niezwykle trudny do wykrycia. Trudności w przełykaniu mogą pojawiać się stosunkowo często – choćby wtedy, gdy nie przeżywamy prawidłowo jedzenia, lub zbyt szybko pijemy i jemy. Jeżeli jednak problem się powtarza, warto się temu poważniej przyjrzeć. Wszystko może być bowiem spowodowane przez guz znajdujący się w przełyku. To właśnie on odpowiada za utrudnione przełykanie pokarmu. Wspominany wcześniej Dr Debroah Lee przestrzega:
Przy dysfagii czujemy, że pokarm utknął nam w gardle. Powoduje to spory dyskomfort – kaszel, mdłości czy wymioty.
Najczęstsze objawy raka przełyku – te powinny nas niepokoić
W portalu twojezdrowie.rmf24.pl możemy poznać najczęstsze objawy raka przełyku. Wymienia się tam takie symptomy, jak choćby: zachrypnięty głos, zaburzenia apetytu, zgaga lub refluks, nieustępujący kaszel, niestrawność i częste odbijanie, zmęczenie i brak energii, ból gardła lub środkowej części klatki piersiowej – głównie w momencie, gdy przełykamy.