McDonald’s bez plastikowych słomek – kolejny krok dla ekologii

Od czwartku klienci sieci restauracji McDonald’s w Polsce nie dostaną plastikowych słomek do napojów. Wprowadzane są też nowe opakowania do lodów czy patyczki do balonów. A McDonald’s bez plastikowych słomek to dopiero początek ruchów ekologicznych w tej firmie.

 

McDonald’s bez plastikowych słomek

Firma McDonald’s jak wiele firm świata stawia na ekologiczne rozwiązania. Dlatego też rezygnuje z plastikowych słomek do napoi. Teraz będą to papierowe słomki, a także nowe opakowania lodów McFlurry. Dodatkowo plastikowe patyczki do balonów zastąpią papierowe. Jest to element długofalowej strategii zrównoważonego rozwoju. Jaki jest cel? Przede wszystkim redukcja gazów cieplarnianych, recycling odpadów z sal jadalnych i wprowadzenie opakowań wykonanych ze źródeł odnawialnych, certyfikowanych albo z odzysku.

 

Papierowe słomki bezpieczne

Rocznie restauracja McDonald’s zużywa 160 milionów słomek. Teraz wszystkie słomki będą papierowe. Oczywiście były one testowane pod kątem funkcjonalności, wytrzymałości i niezawodności. Nowe słomki mogą pozostać w wodzie nawet przez 5,5 godziny bez namakania. Co ważne, Polska jest pierwszym krajem, w którym McDonald’s wprowadza papierowe słomki.

 

Inne zmiany w McDonald’s

McDonald’s zmienia też opakowania lodów McFlurry i patyczki do balonów. 23 miliony kubeczków i 3,5 miliona patyczków do balonów, które zużywa się w ciągu roku, teraz będą papierowe. Niemniej jest to z pewnością wyzwanie nie tylko operacyjne i logistyczne. W Polsce bowiem istnieje 440 restauracji McDonald’s. Punkty wprowadzają także kosze umożliwiające segregację śmieci. Do 2025 roku opakowania pochodzące ze źródeł odnawialnych, produkcji certyfikowanej lub recyklingu będą całkowicie wprowadzone we wszystkich restauracjach marki McDonald’s. Dodatkowo do 2030 roku firma zmniejszy emisję gazów cieplarnianych z biur i restauracji o około 150 milionów ton.

 

Kilka informacji o McDonald’s

Firma McDonald’s to amerykańska sieć barów szybkiej obsługi, która sprzedaje głównie burgery, frytki i napoje. Firma została założona 15 maja 1940 roku w Kalifornii przez braci Richarda i Maurice’a McDonaldów. W Polsce pierwszy bar otwarto 17 czerwca 1992 roku w Warszawie. W grudniu 2019 roku w Polsce funkcjonowało 435 lokali w ponad 150 miejscowościach. Firma na ten miesiąc zatrudniała w Polsce 24 tysiące pracowników.

 

Podsumowując, dobrze, że do listy firm dbających o ekologię dołączyła tak duża firma jak McDonald’s.  Jedno z haseł promujących papierowe słomki brzmi: „Ty nie zauważysz. Środowisko tak.”

Marta D

Absolwentka dziennikarstwa, kulturoznawstwa i fotografii – radiowiec z zawodu, kulturalny człowiek z wykształcenia, fotograf z pasji. Humanistka i umysł ścisły w jednym. Nie lubi zamykać się w ramach szablonowości. Uwielbia wyzwania, nowe miejsca i ciekawych ludzi.