Materiał z włókien bananowca zamiast poliestru

Szwedzka firma QWSTION po kilku latach badań oraz pracy nad wyprodukowaniem ekologicznego materiału – dziś oferuje bananatex. Co to takiego? Jest to materiał z włókien bananowca, który okazał się świetną alternatywą dla wszechobecnego poliestru. Aktualnie, w ich ofercie można znaleźć torby, plecaki oraz walizki.

QWSTION szansą na eko materiały

Badania nad stworzeniem ekologicznego rozwiązania trwały około 3 lat, aż w końcu szwedzka marka pokazała światu bananatex – materiał z włókien bananowca. Jest to świetna alternatywa dla wspomnianego poliestru. QWSTION powstała w 2008 roku i od tamtego czasu łączą funkcjonalność produktów z trwałością, nie zapominając o nowoczesnym wyglądzie. Torby, plecaki i walizki można używać na co dzień, a ich wyprodukowanie ma znacznie mniejszy wpływ na środowisko niż produkcje chociażby w sieciówkach.

Materiał stworzono z ekologicznie uprawianych roślin bananowców w Filipinach. Dodatkowo, ta odmiana jest wytrzymała i samowystarczalna. Natomiast pokryta woskiem staje się wodoodporna, co jest kolejnym pozytywnym punktem. Właścicielom zależało, aby materiał był jednocześnie miękki, naturalny, ale też funkcjonalny. Co ciekawe, to się im udało.

ZOBACZ TAKŻE: AKCJA WOSHWOSH – NAPRAWIAJĄ I CZYSZCZĄ BUTY – POTEM DAJĄ BEZDOMNYM

Torby są w 100 procentach biodegradowalne. Natomiast metalowe klamry zawsze można poddać recyklingowi.

Martyna T

Absolwentka Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu. Miłośniczka festiwali muzycznych oraz książek psychologicznych.