Maseczki mają sens? To nagranie pokazuje, jak przenosi się wirus [WIDEO]

maseczki mają sens?

Maseczki mają sens? Nad tym pytaniem w ostatnim czasie zastanawiają się niemal wszyscy. Narodowa dyskusja osiągnęła apogeum, gdy całą Polską uznano tak zwaną „żółtą strefą” i noszenie maseczek (nawet na świeżym powietrzu) stało się obowiązkowe. W Polsce powstały nawet ruchy sprzeciwiające się takiej idei, a w miniony weekend organizowano marsze o wolność. Tymczasem w sieci można znaleźć opinie naukowców, którzy na podstawie badań ocenili skuteczność maseczek. Aby wszystko jeszcze lepiej zobrazować, stworzono krótkie wideo, prezentujące to, jak zakażona osoba roznosi wirusa – w tym przypadku w metrze. Pokazano także, o ile mniejsze jest ryzyko, gdy nosiciel wirusa ma założoną maseczkę. Nagranie prezentujemy poniżej!

Maseczki mają sens? W sieci pojawiło się nagranie, prezentujące jak przenosi się wirus

W ostatnim czasie wielu Polaków trapi następujące pytanie – czy maseczki w ogóle mają jakikolwiek sens? Czy ich noszenie rzeczywiście może ochronić nas przed zakażeniem koronawirusem? Wprowadzenie w całej Polsce tak zwanej „żółtej strefy” wywołało lawinę komentarzy. Zwłaszcza przez to, że jedną z konsekwencji takiego zabiegu rządu jest obowiązek właśnie zasłaniania ust oraz twarzy. Według wielu, jest to pozbawione sensu i niezgodne z prawem. Tymczasem naukowcy University of Leicester z dr Julianem Tang na czele, zdecydowali się na dokładne badania w tejże kwestii.

Jak się okazuje, największe ryzyko przenoszenia wirusów jest w momencie kaszlu oraz kichania. Podczas zwyczajnej rozmowy kropelki śliny wydalane przez człowieka nie rozchodzą się aż tak daleko, ale też mogą mieć wpływ na zakażenie. W ten sposób można przenosić wirusa, toteż utrzymywanie dystansu jest wskazane. Jednakże, to właśnie maseczki mogą znacznie obniżyć ryzyko ewentualnego zakażenia.

ZOBACZ TAKŻE: JEST DECYZJA W SPRAWIE PSÓW, KTÓRE ŚMIERTELNIE POGRYZŁY 12-LATKA. BEZLITOSNY WYROK. CZY HODOWLA AGRESYWNYCH RAZ POWINNA ZOSTAĆ ZAKAZANA W NASZYM KRAJU?

Jak roznosi się wirusa w małym, zamkniętym pomieszczeniu? Przykład prosto z metra – WIDEO

W sieci pojawiło się niezwykle interesujące nagranie, pokazujące to, jakie znaczenia może mieć maseczka w momencie, gdy nasz rozmówca jest zakażony.

Na tapetę wzięto małe, zamknięte pomieszczenia. Wizualizacja przedstawia akurat metro, które spełnia wcześniejsze kryteria. Dodatkowo zwykle znajduje się tam wiele osób. Na nagraniu widać, jak wirus rozprzestrzenia się, gdy nie mamy na sobie maski. Później pokazana jest sytuacja, w której rozmówca ma maskę.

maski mają sens

Co ważne – maska nie chroni nas w 100% przed wirusem, ale (co doskonale widać na filmie) ogranicza jego możliwości przenoszenia się. Wszystko można zobaczyć poniżej:

źródło: YouTube, medonet.pl

Bartek Z

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna, specjalizacja: dziennikarstwo sportowe. Pasjonat piłki ręcznej oraz piłki nożnej.