Mandaty będą nieważne? Wszystko zależy od nowelizacji

Czy mandaty będą nieważne? Wiele na to wskazuje! O rewelacjach donosi Dziennik Gazeta Prawna. Wszystko spowodowane jest wprowadzaną zmianą przepisów, która dotyczy właśnie mandatów. Na czym ona polega? Czy będziemy mogli uniknąć ukarania grzywną? 

Mandaty będą nieważne?

Wielu z pewnością zastanawia się, dlaczego mandaty miałyby stracić swoją moc. Na trop ciekawych doniesień wpadła redakcja Dziennika Gazeta Prawna. Wszystko przez rozporządzenie Rady Ministrów. Rewelacje odnoszą się do nowelizacji ustawy Kodeksu wykroczeń z 4 października 2018 roku.

Nowelizacja ustawy ma wprowadzić konkretne zmiany dotyczące opłacania otrzymanych mandatów. Konkretnie chodzi o to, że wydłużony ma zostać termin opłacania mandatów karnych. Do tej pory ukarani mieli na uregulowanie należności 7 dni. Po reformie, czas ten ma zwiększyć się dwukrotnie – a więc na opłacenie kary wynikającej z mandatu będzie aż 14 dni.

Problem tkwi w drukach

Wielu z pewnością nie widzi w powyżej opisywanej zmianie nic, co mogłoby powodować, że mandaty okażą się nieważne. Jednakże, jest w tej całej sprawie jeden poważny problem, który może okazać się przeszkodą nie do przejścia. Mianowicie, chodzi o druki na których wypisywane są mandaty. 

Odświeżone druki na których wystawiane będą mandaty, powinny wejść w życie na początku września. Wszystko jest spowodowane właśnie terminem na zapłatę kary – na starych, widnieje wezwanie do zapłaty w ciągu 7 dni. Zgodnie z wprowadzanymi zmianami jednak, wartość ta powinna wynosić 14 dni.

Tym samym nowe bloczki mandatowe z dużą dozą prawdopodobieństwa nie będą gotowe na czas. Jeden ze strażników miejskich w rozmowie właśnie z Dziennikiem Gazeta Prawna stwierdził, że nie wiadomo kiedy nowe druki się pojawią. Sprawę na łamach gazety komentuje także poseł Platformy Obywatelskiej, Stanisław Żmijan. Mówi on, że jedyną szansą na to, że mandaty będą mogły być wystawiane, jest pilna nowelizacja rozporządzenia. Czy będzie to jednak miało miejsce? Wydaje się, że skarb państwa nie może pozwolić sobie na sytuację, gdy jego dochody zostaną ograniczone o te, które spływają z opłacanych mandatów.

źródło zdjęcia: auto-swiat.pl

Bartek Z

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna, specjalizacja: dziennikarstwo sportowe. Pasjonat piłki ręcznej oraz piłki nożnej.