Najskuteczniejszy preparat na mszyce – ocet, soda czy papierosy

Mszyce atakują dużą część naszych ogrodowych i doniczkowych roślin. Sprawiają, że rośliny marnieją. Dodatkowo insekty szybko się rozmnażają i przenoszą na kolejne rośliny. Jaki jest najskuteczniejszy preparat na mszyce? 

 

Mszyce – co to jest

Mszyce są najczęściej występującymi szkodnikami atakującymi rośliny. To małe roślinożerne owady. Mogą się różnić wielkością i barwą. Mają od 2 do 5 mm i mogą być przezroczyste, białe, żółte, kremowe, a czasem nawet czarne. Jeżeli widzisz, że pędy lub liście się skręcają lub zginają, a do tego zasychają lub żółkną, oznacza to, że masz do czynienia z mszycami. Dodatkowo mogą także przenosić choroby. Z tego powodu walkę z mszycami najlepiej zacząć od razu po zauważeniu ich na roślinach. Początkowo warto stosować preparaty, które nie niszczą owadów żywiących się mszycami, jak np. biedronki.

Najskuteczniejszy preparat na mszyce
Ocet na mszyce

Jednym z najskuteczniejszych sposobów naturalnej ochrony roślin przed mszycami jest ocet. Wymieszaj ocet z wodą w stosunku 1:10. Pamiętaj by wlewać ocet do wody, a nie odwrotnie. Aby preparat lepiej przylgnął do roślin i działał dłużej, możesz dodać łyżeczkę szarego mydła lub kilka kropli płynu do naczyń. Następnie przelej ciecz do spryskiwacza i polej rośliny. Rób to obficie, aż do momentu, w którym ciecz będzie z nich spływać. Pryskaj z góry i od spodu liści, bo tam mszyc jest najwięcej.

Soda na mszyce

Kolejny sposób to soda oczyszczona. Nie szkodzi ludziom ani pożytecznym owadom, jak np. pszczołom. Dwie łyżki stołowe sody oczyszczonej wymieszaj z czterema litrami wody. Następnie wstrząśnij i opryskaj rośliny Możesz tym roztworem także przetrzeć liście roślin doniczkowych. Czynność należy powtarzać co około 3-4 dni.

 Wypalone papierosy na mszyce

Ostatnią z metod – naturalnych preparatów na mszyce – są papierosy. Tytoń z kilku papierosów musisz zalać wodą, wstawić na wolny ogień i zdjąć gdy zacznie się gotować. Na koniec odcedź powstały wywar. Spryskaj rośliny raz w tygodniu. Standardowo, po dodaniu kilku kropel płynu do mycia naczyń, preparat będzie skuteczniejszy.

Marta D

Absolwentka dziennikarstwa, kulturoznawstwa i fotografii – radiowiec z zawodu, kulturalny człowiek z wykształcenia, fotograf z pasji. Humanistka i umysł ścisły w jednym. Nie lubi zamykać się w ramach szablonowości. Uwielbia wyzwania, nowe miejsca i ciekawych ludzi.