Mandat za otwartą szybę? Tak, to możliwe! Kuriozalna sytuacja

Mandat za otwartą szybę? Brzmi kuriozalnie, jednak jak się okazuje – jest to możliwe. Niecodzienną karę otrzymał we Włoszech jeden z tamtejszych kierowców. Co ciekawe, podobne zastosowanie przepisów może mieć miejsce także w Polsce. Przeczytaj czego nie robić, aby uniknąć groteskowej grzywny!

Mandat za otwartą szybę

Wszystko działo się w Alghero. 77-letni turysta z pewnością nie zapamięta dobrze tego włoskiego miasta. Wszystko zaczęło się w zasadzie zupełnie normalnie – przepisowo zaparkował swój samochód i się od niego oddalił. Gdy wrócił, za wycieraczką czekał na niego mandat. Jego treść zwalała z nóg.

Pojazd nie zabezpieczono

Jak wynika z treści mandatu, wlepiony on został za to, że w samochodzie na postoju były otwarte szyby. Nie chodziło jednak o sam fakt ich uchylenia, a o to, że pojazd nie był odpowiednio zabezpieczony przed postronnymi osobami. Tym samym kierowca naraził sam siebie na jego kradzież lub niepożądane wykorzystanie samochodu przez osoby trzecie. Miejscowa straż miejska mężczyznę z Turynu ukarała mandatem o wysokości 41 Euro. 

Zdenerwowany 77-latek początkowo myślał że to żart. Gdy jednak doszło do niego, że mandat jest prawdziwy, postanowił natychmiastowo skontaktować się ze swoim adwokatem. Ten jednakże stwierdził, że jeśli okna rzeczywiście były otwarte a w pojeździe nikogo nie było – stróże prawa mieli podstawy prawne, aby grzywnę wystosować.

W Polsce może grozić to samo!

Choć opisywany przypadek miał miejsce zagranicą, warto pamiętać, że podobna sytuacja może spotkać nas w Polsce. Mówi o niej artykuł 46. punkt 5. Ustawy o Prawa o ruchu drogowym. Przeczytamy tam o tym, że w przypadku postoju, jesteśmy zobowiązani do odpowiedniego zabezpieczenia pojazdu przed możliwością jego uruchomienia. W przeciwnym razie, auto może dostać się w niepowołane ręce, co może prowadzić do wypadku.

Zwłaszcza podczas panujących aktualnie w Polsce upałów, bardzo często można zauważyć, jak kierowcy w swoich pojazdach zostawiają uchylone szyby. Aż strach pomyśleć co by się działo, gdyby policjanci nagle zaczęli za tego typu wykroczenia karać kierujących.

źródło zdjęć: auto-swiat.pl, prawo-jazdy-360.pl

Bartek Z

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna, specjalizacja: dziennikarstwo sportowe. Pasjonat piłki ręcznej oraz piłki nożnej.