Trądzik niemowlęcy. Domowe sposoby, jak pielęgnować?

Trądzik niemowlęcy dotyka około 20% niemowląt. Występuje powszechnie u małych dzieci, najczęściej u noworodków. Najczęściej występuje u chłopców i przeważnie ustaje samoczynnie. Jednak jest to objaw, który martwi wielu rodziców. Takie zmiany mogą ustępować dopiero po kilku latach.

Trądzik niemowlęcy objawy

Najczęściej przybiera postać mocno czerwonych krostek. Czasem na samym środku pojawia się mały biały punkcik. Przeważnie występuje na policzkach, czole, a także brodzie. Bardzo łatwo pomylić te kropki z potówkami, jednak po czasie zamieniają się w twarde zgrubienia. Takie zmiany skórne nie swędzą dziecka i nie sączy się z nich żadna wydzielina. Niestety, czasem samoczynnie przybiera ostrą postać. Wtedy na twarzy niemowlaka mogą pojawić się torbiele oraz wypryski ropne. W takim momencie czas najwyższy udać się do lekarza w celu konsultacji. Nieleczone, mogą zająć większą część ciała i pojawić się na przykład pod pachami.

Trądzik niemowlęcy przyczyny wyprysków

Przyczyny powstawania zmian skórnych u niemowląt mają podłoże hormonalne. Gruczoły łojotokowe są stymulowane hormonalnie, dlatego pod wpływem androgenów wydzielają za dużą ilość sebum. Nie byłoby to aż tak szkodliwe, gdyby nie fakt, że androgeny u dziecka pochodzą z dwóch źródeł. Niemowlę produkuje je samoczynnie, a także dostaje z pożywieniem. Uwarunkowania genetyczne i niewłaściwa pielęgnacja również mają wpływ na trądzik niemowlęcy.

Jak leczyć zmiany skórne u niemowląt?

Bardzo ważne jest, abyśmy zwracali na szczególną uwagę na czystość buzi w okolicy ust. Higiena w tym momencie jest bardzo ważna, gdyż pozwoli na szybsze zniwelowanie wykwitów. Ubranka dziecka powinniśmy prać w delikatnym proszku. Jeśli trądzik nie ustępuje, rodzice również powinni prać swoją odzież w detergencie hipoalergicznym. Musimy uważać, aby nie doprowadzić do przegrzania organizmu, gdyż pot sprzyja rozwijaniu się zaskórników. Raz dziennie, najlepiej przed samym spaniem, delikatnie oczyszczajmy buzię dziecka specjalnymi preparatami. Musimy bardziej zwrócić uwagę na to, czego używamy do mycia naszego bobasa. Po przeanalizowaniu składów kosmetyków, z naszej szafki musimy wyrzucić te, które w składzie zawierają oleje. Jeśli mimo wszystkich rad krosty nie znikną po 6 miesiącach, powinniśmy udać się do lekarza po specjalne maści na trądzik niemowlęcy.

źródło zdjęcia: tradzik

Aleksandra S.

Absolwentka Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, na kierunku Biologia Medyczna. Ma słabość do dobrego jedzenia, podróży oraz zwierząt.