Mandat za odśnieżanie pojazdu – nawet 3000 złotych! Na to trzeba uważać

mandat za odśnieżanie pojazdu

Mandat za odśnieżanie pojazdu – kierowcy mogą otrzymać nawet 3000 złotych kary! Wiadomo, na co trzeba uważać. Sezon zimowy już za pasem, a 1 grudnia rozpoczęła się meteorologiczna zima. Niebawem mogą pojawić się opady śniegu, co będzie wiązać się z koniecznością odśnieżania aut. Mandat możemy dostać jednak zarówno w trakcie odśnieżania, jak i w przypadku, gdy nie zrobimy tego dostatecznie dobrze. Wysokość kar naprawdę zwala z nóg. Szczegóły poniżej.

Mandat za odśnieżanie pojazdu – nawet 3000 złotych! Na to trzeba uważać

Powraca głośny temat wysokich mandatów związanych z odśnieżaniem pojazdów. Choć śniegu jeszcze nie ma, sezon zimowy rozpoczyna się na dobre, a biały puch wydaje się już tylko kwestią czasu. Trzeba przyznać, że mandaty mogą naprawdę uszczuplić nasz budżet – zwłaszcza w czasach kryzysu.

Mandat grozi nam na przykład w sytuacji, kiedy zostawimy włączony pojazd na dłużej i wtedy go odśnieżamy – przy odpalonym silniku. Robi tak naprawdę wiele osób – choćby po to, aby w czasie odśnieżania pojazd nagrzał się w środku. Okazuje się to jednak nie do końca zgodne z przepisami. W serwisie moto.pl czytamy:

W tym przypadku łamiemy dwa przepisy. Pierwszy to zakaz pozostawiania samochodu z włączonym silnikiem w terenie zabudowanym. Drugi przepis mówi o zakazie używania samochodu, gdy praca silnika wiąże się z nadmierną emisją spalin i hałasu.

Za takie zachowanie możemy dostać mandat wysokości nawet 300 złotych. To jednak nie wszystko. Za co grozi aż 3000 złotych mandatu?

ZOBACZ TAKŻE: Złe informacje. To nas czeka na Boże Narodzenie w tym roku…

„Jazda nieodśnieżonym samochodem […] jest wykroczeniem zagrożonym mandatem karnym do 3000 zł.”

Największy mandat grozi za jazdę nieodpowiednio odśnieżonym pojazdem. Jeżeli śnieg zasłania nam widoczność lub spada na drogę i utrudnia widoczność innym uczestnikom ruchu, możemy się liczyć z mandatem o wysokości nawet 3000 złotych. Serwis moto.pl przytacza tutaj komunikat mazowieckiej policji, który brzmi następująco:

Przed wyruszeniem w drogę należy cały samochód dokładnie odśnieżyć. Nie tylko szyby i tablice rejestracyjne. Tak samo sytuacja wygląda również, gdy samochód co prawda nie jest zaśnieżony, ale w związku z mrozem ma zamarznięte szyby. Jazda nieodśnieżonym samochodem lub takim, którego kierowca ma ograniczone pole widzenia ze względu na zamarznięte szyby, jest wykroczeniem zagrożonym mandatem karnym do 3000 zł.

źródło: moto.pl

Bartek Z

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna, specjalizacja: dziennikarstwo sportowe. Pasjonat piłki ręcznej oraz piłki nożnej.