Małpia ospa w Polsce – nowe wieści. Niedzielski mówi jak czuje się zakażony

adam niedzielski

Małpia ospa w Polsce – nowe wieści. Minister zdrowia podzielił się najnowszymi danymi. Adam Niedzielski mówił między innymi o tym, jak czuje się zakażony. Uprzedził ponadto, że spodziewanych jest więcej przypadków w naszym kraju. Ostrzegł też przed niepotrzebną paniką – przyznał, że wirus nie zakaża w tak niekontrolowany sposób, jak miało to miejsce przy falach epidemii koronawirusa. Ponadto szef resortu zdrowia pochwalił polskie służby za działania związane z wykryciem pierwszego przypadku małpiej ospy w Polsce.

Małpia ospa w Polsce – nowe wieści. Adam Niedzielski zdradza jak czuje się zakażony

Nadal nie milkną echa pierwszego przypadku małpiej ospy w naszym kraju. Społeczeństwo – nauczone niedawną epidemią, która atakowała falami – z uwagą nasłuchuje nowych wieści z Ministerstwa Zdrowia. W rozmowie z Interią kilka ciekawych informacji zdradził Adam Niedzielski. Minister zdrowia uspokajał jeśli chodzi o transmisję i rozprzestrzenianie się małpiej ospy:

Jeżeli chodzi o działania względem małpiej ospy, to przede wszystkim widzimy, że mechanizmy transmisji nie są tak czułe, a zakaźność nie jest duża.

Ponadto szef resortu zdrowia wspomniał o pierwszym zakażonym małpią ospą w Polsce. Niedzielski przyznał, że pacjent czuje się dobrze. W RMF24.pl czytamy ponadto, że osoby z jego otoczenia nie wykazują żadnych oznak zakażenia. Przy okazji pochwalił polskie służby za działania w tym temacie:

Wizyta u lekarza, wstępna diagnoza mówiąca o możliwym zakażeniu małpią ospą, natychmiastowa izolacja, szybki wywiad epidemiologiczny, rozmowa z osobami z kręgu narażonych na zakażenie, objęcie ich nadzorem, a w międzyczasie przekazanie materiału genetycznego do NIZP-PZH i badania – to wszystko zadziałało jak należy.

ZOBACZ TAKŻE: Mężczyzna „współżyje” ze swoim samochodem. Wyznał, że jest w nim zakochany [WIDEO]

Adam Niedzielski zapowiada, że w Polsce pojawią się kolejne przypadki zakażenia małpią ospą

W rozmowie z portalem Interia Adam Niedzielski przyznał, że kolejne przypadki zakażeń małpią ospą w naszym kraju to jedynie kwestia czasu. Mimo to minister zdrowia wezwał do tego, aby zachować spokój i rozwagę:

Nie ma się czego obawiać, choć zapewne kolejne przypadki w Polsce się pojawią. Zalecam jednak spokój i dystans do wszelkich pesymistycznych wizji. […] Powróciło podróżowanie, skala mobilności wzrosła, więc na pewno należy się spodziewać, że kolejne zakażenia się pojawią.

źródło: RMF24.pl, Interia

Bartek Z

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna, specjalizacja: dziennikarstwo sportowe. Pasjonat piłki ręcznej oraz piłki nożnej.