„Trzecia wojna światowa została wypowiedziana” – padły bardzo mocne słowa

trzecia wojna światowa

„Trzecia wojna światowa została wypowiedziana” – z ust papieża Franciszka padły bardzo mocne słowa. Głowa Kościoła postanowiła też niejako wytłumaczyć się ze swoich niedawnych słów, kiedy to papież mówił o „szczekaniu NATO u drzwi Rosji”. Portal RMF24.pl przytoczył wypowiedzi papieża Franciszka, jakich ten udzielił mediom jezuickim. Cały zapis rozmowy udostępnił natomiast włoski dziennik „La Stampa”. Najciekawsze fragmenty wypowiedzi Franciszka znajdziecie poniżej.

„Trzecia wojna światowa została wypowiedziana” – padły bardzo mocne słowa. Papież Franciszek w końcu przemówił

Papież Franciszek znów poruszył temat wojny na Ukrainie. Tym razem jednak zajął zgoła inne stanowisko niż poprzednio, kiedy spadła na niego fala krytyki. Jeszcze niedawno głowa Kościoła Katolickiego mówiła o „szczekaniu NATO u drzwi Rosji”. Teraz Franciszek postanowił sprostować te słowa. W RMF24.pl czytamy jego wypowiedź, której ten udzielił mediom jezuickim:

Parę miesięcy przed wybuchem wojny spotkałem się z przywódcą państwa, mądrym człowiekiem, który mało mówi, naprawdę bardzo mądrym. Po tym, gdy mówił o tym, o czym chciał rozmawiać, powiedział mi, że bardzo jest zaniepokojony tym, jak porusza się NATO. Zapytałem go, dlaczego, a on mi odpowiedział: „Szczekają u drzwi Rosji i nie rozumieją, że Rosjanie są imperialni i nie pozwalają żadnej obcej sile zbliżać się do nich”.

Jak czytamy w RMF24.pl – papież Franciszek dostrzegł heroizm osób walczących po stronie ukraińskiej. Poza tym wspomniał o okrucieństwie rosyjskiej armii:

To, co widzimy, to brutalność i okrucieństwo, z jaką ta wojna jest prowadzona przez żołnierzy, przeważnie najemników, wykorzystywanych przez Rosjan.

Nie zabrakło też bardzo mocnej wypowiedzi dotyczącej trzeciej wojny światowej, którą zdaniem papieża już wypowiedziano:

Według mnie trzecia wojna światowa została wypowiedziana. To jest aspekt, który powinien skłonić nas do refleksji. Co się dzieje z ludzkością, która w jednym stuleciu miała trzy wojny światowe?

ZOBACZ TAKŻE: Małpia ospa w Polsce – nowe wieści. Niedzielski mówi jak czuje się zakażony

Papież Franciszek zaprzeczył, jakoby popierał Putina

W dalszych godnych uwagi fragmentach wypowiedzi papieża, które przytacza RMF24.pl czytamy, że Franciszek nie popiera działań Putina. Należy natomiast pamiętać, że po jego niezbyt korzystnych niedawnych wypowiedziach, pojawiły się takowe domniemania. Mianowicie, papież Franciszek redaktorom jezuickich mediów mówił:

Ktoś może mi powiedzieć w tej sytuacji, że jestem za Putinem. Nie, nie jestem. Byłoby uproszczeniem i błędem stwierdzić coś takiego. Ja jestem po prostu przeciwny sprowadzaniu złożoności do rozróżniania między dobrymi i złymi bez refleksji nad korzeniami i interesami, które są bardzo skomplikowane.

foto: Adobe Stock; źródło: RMF24.pl

Bartek Z

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna, specjalizacja: dziennikarstwo sportowe. Pasjonat piłki ręcznej oraz piłki nożnej.