Nagroda Nobla z medycyny rozdana! Trafiła do trzech naukowców

Nagroda Nobla z medycyny rozdana! Instytut Karoliński w Sztokholmie przyznał ją trzem naukowcom: William G. Kaelin Jr, Sir Peter J. Ratcliffe i Gregg L. Semenza. Dokonali oni odkrycia, które może zrewolucjonizować leczenie anemii, nowotworów czy innych chorób. Więcej informacji znajdziecie poniżej. 

Nagroda Nobla – historia dziedziny

Nagroda Nobla to jedna z bardziej prestiżowych nagród, jakie można otrzymać za swoje wybitne osiągnięcia między innymi w nauce czy na rzecz społeczeństwa. Pierwsza uroczystość wręczenia nagród sięga roku 1901 – odbyła się w Królewskiej Akademii Muzycznej w Sztokholmie. Co roku nagradza się osoby, których odkrycia zmieniły lub zmienią świat, otwierając drzwi chociażby dla nowych metod.

Nagrody przyznawane są w kilku kategoriach: fizyki, chemii, fizjologii lub medycyny, literatury oraz tak zwana Pokojowa Nagroda Nobla (praca na rzecz narodów).

Medycyna nagrodzona – trzech naukowców

Jak podają media, Nobel z fizjologii i medycyny trafił do trzech szczęśliwców – Brytyjczyka sir Petera J. Ratcliffa i dwóch Amerykanów: Williama G. Kaelina Jr. i Gregga L. Semenzy. Odkrycia w tej dziedzinie pomogą w przyszłości w walce z nowotworami czy innymi chorobami. Komitet Noblowski pokreslił: „Chodzi o zidentyfikowanie molekularnych mechanizmów, które regulują w komórkach aktywność genów w odpowiedzi na zmieniające się stężenie tlenu w środowisku”. To właśnie wrażliwość komórek na dostępność tlenu to proces, który ma wpływ na późniejszy rozwój schorzeń.

Według komitetu ma to fundamentalne znaczenie w fizjologii i utorowało drogę do nowych obiecujących strategii walki z anemią, nowotworami i wieloma innymi chorobami. Trzech naukowców podzieli się nagrodą w wysokości 9 milionów koron szwedzkich. Rok temu w tej dziedzinie nagrodę otrzymali: James P. Allison i Tasuku Honjo. Również dotyczyło leczenia nowotworów – stworzyli leki skuteczne w terapii chociażby czerniaka czy raka płuc.

Martyna T

Absolwentka Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu. Miłośniczka festiwali muzycznych oraz książek psychologicznych.