Leki na cukrzycę zanieczyszczone – sztab kryzysowy w Ministerstwie Zdrowia

Leki na cukrzycę

Leki na cukrzycę okazały się być zanieczyszczone. Korzysta z nich około 2 mln Polaków. Co więcej, w środę w tej sprawie odbyło się posiedzenie sztabu kryzysowego. Pojawili się na nim konsultanci w dziedzinach medycyny, eksperci Narodowego Instytutu Leków, Główny Inspektor Farmaceutyczny i Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Czym jest metformina?

Leki na cukrzycę typu II to głównie tabletki zawierające w swoim składzie metforminę. Od wielu lat substancja słynie ze swojego niesamowitego działania odmładzającego i leczącego cukrzycę. Szacuje się, że w Polsce przyjmuje ją stale około 1,8 mln osób. Ponadto, oprócz cukrzyków przyjmują je kobiety cierpiące na zespół policystycznych jajników.

Jak się okazało, zanieczyszczenie leku odkryto w dwóch miejscach: w Azji oraz Niemczech. Po raz kolejny dotyczy to chińskich fabryk. Zanieczyszczone leki zawierają N-nitrozodimetyloaminę (NDMA), która jest toksycznym związkiem chemicznym niebezpiecznym dla wątroby. Ponadto ma również działanie rakotwórcze. Warto dodać, że NDMA jest podawane szczurom podczas eksperymentów, aby zwiększyć u nich postępy choroby nowotworowej. 

Wiele źródeł podaje różne informacje – przebadane leki przekroczyły normę NDMA kilkukrotnie albo nawet kilkunastokrotnie. Jak wyjaśnia prof. Zbigniew Fijałek: „Nie uświadczymy nagłych zgonów. Może się jednak za kilka lat okazać, że zdrowi na pozór ludzie zaczną umierać na nowotwory właśnie wskutek przyjęcia dużej dawki NDMA.” 

ZOBACZ TAKŻE: LEKARZ ZASZYŁ W BRZUCHU PACJENTA DWIE CHUSTY CHIRURGICZNE  – CHORY ZMARŁ

Diabetycy powinni zmienić leki

Osoby chore na cukrzyce powinny jak najszybciej zgłosić się do swojego lekarza rodzinnego, a następnie on pokieruje pacjenta co ma robić, w zależności od przekazanych przez administrację publiczną zaleceń. Prawdopodobnie będzie konieczna zmiana leków. Na szczęście leków diabetologicznych na rynku nie brakuje.

Zdaniem wiceprezesa Naczelnej Rady Aptekarskiej, jeśli zostanie podjęta decyzja o wstrzymaniu leków z metforminą to 1,8 mln Polaków zostanie odciętych od leczenia z dnia na dzień. Ponadto, przestawienie ich na inne produkty będzie trudne zdrowotnie i organizacyjnie.

Leki zawierające metforminę:

Avamina (tabletki powlekane)
Avamina SR (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)
Etform 500, 850 (tabletki powlekane)
Formetic (tabletki powlekane)
Glucophage 500, 850, 1000 (tabletki powlekane), XR (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)
Metfogamma 500, 850, 1000 (tabletki powlekane)
Metformax 500, 850 (tabletki), 1000 (tabletki powlekane), SR (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)
Metformin Bluefish, Vitabalans (tabletki powlekane)
Metformin Galena (tabletki)
Metifor (tabletki)
Siofor 500, 850, 1000 (tabletki powlekane)
Symformin XR (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)

 

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.