Lekarze rezydenci: „nie zgadzamy się na mniej niż 150zł/h”

lekarze rezydenci

Lekarze rezydenci: „nie zgadzamy się na mniej niż 150 złotych na godzinę”. Ma to być pokłosiem stale rosnącej w Polsce inflacji, ale też tragicznych warunków pracy, jakie lekarze mają w Polsce. W sieci można znaleźć informacje, że według ustaleń Porozumienia Rezydentów, lekarze nie powinni zarabiać mniej niż 150zł/h. Uznawane ma to być za stawkę minimalną i kwotę wyjściową przy negocjacjach umów. Przy okazji można natrafić na komentarze, w których lekarze proszą kolegów po fachu, aby nie przyjmowali ofert opiewających na niższą stawkę.

Lekarze rezydenci: „nie zgadzamy się na mniej niż 150 złotych na godzinę”

Lekarze rezydenci zamierzają walczyć o swoje. Mowa o minimalnych stawkach godzinowych, na jakie mogą liczyć. W sieci pojawił się apel, opierający się na ustaleniach Porozumienia Rezydentów. Warto przypomnieć, że Porozumienie zrzesza lekarzy oraz przyszłych lekarzy pracujących w naszym kraju.

Wspomniane wyżej ustalenia odnoszą się do płacy minimalnej lekarzy. Od teraz nie chcą się oni godzić na wypłaty mniejsze, niż 150 złotych na godzinę. Niższe oferty mają nie być akceptowane i właśnie tego dotyczy apel do kolegów po fachu. Tłumaczone jest to rosnącą w Polsce inflacją oraz warunkami pracy, które to dla lekarzy w naszym kraju mają być tragiczne. Lekarzom chodzi o pracę dodatkową – czyli przypadki, w których chcą dorobić w jakiejś przychodni.

Pod ofertami pracy zamieszczanymi na facebookowych grupach można znaleźć takie komentarze:

Witam, według Porozumienia Rezydentów zrzeszających wszystkich lekarzy oraz przyszłych lekarzy, minimalna stawka od sierpnia na jaką się zgadzamy wynosi 150zł/h. Pozdrawiam.

ZOBACZ TAKŻE: PROBLEMY ZDROWOTNE POPKA! CELEBRYTA ZWIĄZANY W OSTATNIM CZASIE TRAFIŁ DO SZPITALA. WIADOMO CO BYŁO POWODEM! [WIDEO]

Na niekorzyść lekarzy działa także „Nowy Ład” wprowadzany przez rząd

Pojawia się jeszcze jeden ważny aspekt jeśli chodzi o wynagrodzenia lekarzy w Polsce. Mowa o głośnym projekcie rządu nazwanym „Nowym Ładem”. Wszystko dokładnie opisuje portal medicus.lublin.pl. Możemy przeczytać tam, na czym opierają się obawy lekarzy. Na stronie napisano:

Lekarze, którzy nie korzystają z rozliczeń w formie podatku liniowego, jeśli wejdą w drugi próg podatkowy, zapłacą zawrotną kwotę, bo oddadzą państwu aż 41 procent wypracowanego dochodu (32 procent PIT plus 9 procent składki zdrowotnej).

To jednak nie koniec. Portal wylicza dalej:

Dla lekarzy, którzy do tej pory byli na 19% podatku liniowym, wzrost podatku o 9 punktów procentowych (wysokość składki zdrowotnej, kwota ta nie będzie już odliczana od podatku) oznacza niespotykany dotąd aż na taką skalę 47‑procentowy(!) wzrost zobowiązań finansowych wobec państwa.

Marek Derkacz na łamach medicus.lublin.pl pisze wprost:

Efektem „Polskiego Ładu”, o ile w zapowiadanej formie zostanie wprowadzony, będą znacznie wyższe koszty funkcjonowania szpitali, przychodni i prywatnych gabinetów.

źródło: medicus.lublin.pl

Bartek Z

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna, specjalizacja: dziennikarstwo sportowe. Pasjonat piłki ręcznej oraz piłki nożnej.