Lawiny śnieżne w Turcji – nie żyje co najmniej 28 osób

Lawiny śnieżne

Lawiny śnieżne w Turcji – zginęło co najmniej 28 osób, w tym 23 ratowników. Żywioł opanował wschodnią część Turcji, tuż przy granicy z Iranem. 15 członków ekipy ratowniczej zostało uwięzionych pod śniegiem, a akcja ratownicza wciąż trwa – poinformowało tureckie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.

Lawina zasypała bus z ludźmi w środku

Tureckie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych poinformowało o co najmniej 28 osobach, w tym 23 ratowników, którzy zginęli w lawinach. Żywioł nawiedził wschodnie tereny Turcji, tuż przy granicy z Iranem. Ponadto 15 członków ekipy ratowniczej zostało uwięzionych pod śniegiem.

Pierwsza lawina miała miejsce w górskim okręgu Bahcesaray w prowincji Van. We wtorek wieczorem przysypała busa, w którym znajdowali się ludzie, w tym dzieci. Wypadku nie przeżyło co najmniej 5 osób. Natomiast kilku ratownikom i mieszkańcom pobliskich miejscowości udało się wyciągnąć spod śniegu 8 żywych osób.

W środę rano na miejsca wypadku wysłano w sumie około 300 ratowników. Warto zaznaczyć, że warunki nie są sprzyjające – gęsta mgła i obfite opady śniegu. Podczas działań zeszła kolejna lawina, która przysypała sporą część ratowników. Co najmniej 23 zginęło na miejscu, a kilkunastu znajduje się pod śniegiem. Wciąż trwa akcja ratownicza. Gubernator prowincji Van Mehmet Emin Bilmez poinformował, że udało się odnaleźć 30 żywych ratowników. Trafili do szpitala, a ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

ZOBACZ TAKŻE: WŁAMYWACZE RATUJĄ I DOKARMIAJĄ ZWIERZĘTA DOMOWE W WUHAN

Jak zachować się podczas lawiny?

Lawiny śnieżne są spowodowane nagłą utratą stabilności co skutkuje spadaniem i ześlizgiwaniem się śniegu, lodu, gruntu i materiału skalnego. To najgwałtowniejszy z istniejących ruchów masowych, stanowiący olbrzymie zagrożenie dla ludzi. Warto również zaznaczyć, że lawiny są często prowokowane przez samych turystów, którzy nieodpowiednio poruszają się po pokrywie śnieżnej.

Co robić jeżeli spotka nas lawina śnieżna? Przede wszystkim należy pozbyć się całego niesionego sprzętu – plecaka, kijków czy nart. Należy skulić się, przyciągnąć kolana do klatki piersiowej, a twarz zasłonić dłońmi. Zanim rozpoczniemy poszukiwania naszych najbliższych trzeba się upewnić, że lawina już się skończyła. Jeśli odnajdziemy osobę, należy wokół niej wykopać szeroki dół w kształcie litery V. W przypadku kiedy osoba, którą odnaleźliśmy jest przytomna i oddycha, powinniśmy zapewnić jej właściwe ułożenie i chronić przed wychłodzeniem, czekając na pomoc. W skrajnych przypadkach należy wykonać resuscytację krążeniowo-oddechową. Koniecznością jest zapewnienie bezpieczeństwa najpierw sobie, a następnie osobie poszkodowanej.  

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.