Lawina błotna sieje spustoszenie w Chinach! [WIDEO]

Potężna lawina błotna sieje spustoszenie w Chinach. Opublikowane w sieci nagranie pokazuje niszczycielską siłę niewyobrażalnego żywiołu. Każdego roku w różnych zakątkach świata, niebezpieczne lawiny oraz powodzie błotne są przyczyną śmieci wielu ludzi, a także utraty ich życiowego dobytku. Zobacz przerażające nagranie lawiny błotnej w Chinach.

Lawina błotna – co to?

Z podawanym zjawiskiem na szczęście nie mamy do czynienia w Polsce. Jeśli natomiast się zdarza, to nigdy na tak ogromnie niszczycielską skalę jak w Chinach. Czym jednak tak właściwie jest lawina, tudzież powódź błotna? To nic innego, jak zalanie terenu masą płynną, która składa się z błota, wody, a także wszystkiego, co owa fala na sobie napotka. Wchodzą w to drzewa, gałęzie, a także przede wszystkim kamienie, głazy, ziemia. 

Lawina błotna – gdzie?

Gdzie natomiast lawiny błotne występują najczęściej? Mówi się, że warunkami idealnymi dla powstania tego zjawiska są baseny górskich rzek. Wszystkiemu niezmiernie sprzyjają rzecz jasna gwałtowne, nawalne opady deszczu, utrzymujące się przez dłuższy czas. Nie bez znaczenia są również nagłe roztopy śniegu.

Lawina błotna – niszczycielska siła

Dlaczego lawiny błotne są tak przeraźliwie niszczycielskie? Za wszystko winien jest właśnie powodujący niemałe spustoszenie, ciężki materiał, który ze sobą niosą. Wliczają się w to wcześniej wspomniane kamienie, drzewa, głazy. Na tym jednak nie koniec. Gdy takowa lawina napotka na swojej drodze domostwa, zabudowania, czy inne (nawet samochody!) nabiera na sile, przyspiesza, staje się – mówiąc wprost – taranem. Zabiera ze sobą wszystko, co napotka na swojej drodze.

Jedną z najstraszniejszych, najbardziej śmiercionośnych lawin błotnych w historii świata, była ta z w chińskim Gansu. Miała miejsce na początku sierpnia 2010 i pochłonęła aż półtora tysiąca ludzkich istnień, przy czym jeszcze niepełna 300 osób uważa się za zaginione. 

Lawina błotna – wideo

Poniższe wideo przedstawia właśnie jedną z lawin błotnych w Chinach. Tamtejsze tereny są – jak zresztą pokazuje historia – bardzo podatne na owe zjawisko. Na filmie widać, jak ogromna błotna masa zabiera za sobą zabudowę, a nawet pojazdy. Zobacz to:

Bartek Z

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna, specjalizacja: dziennikarstwo sportowe. Pasjonat piłki ręcznej oraz piłki nożnej.