Kurtka z materiału piętnaście razy mocniejszego od stali

Kurtka z materiału piętnaście razy mocniejszego od stali

Kurtka z materiału piętnaście razy mocniejszego od stali inspirowana zdolnością przetrwania karaluchów. Stworzyła ją firma Vollebak, która zapewnia o jej niezniszczalności. Kurtkę wykonano z grafenu oraz włókien dyneema, które są dwukrotnie bardziej wytrzymałe od kevlaru. Innowacyjne okrycie jest już dostępne w sprzedaży.

Do wyprodukowania jednej kurtki wykorzystano około trzydziestu zużytych, półlitrowych plastikowych butelek

Firma Vollebak udostępniła do sprzedaży innowacyjną i niezniszczalną kurtkę na zimę. Producent zapewnia, że nie da się jej zniszczyć nawet za pomocą noża. Wszystko dlatego, że do jej produkcji użyto materiału piętnaście razy trwalszego niż stal – grafenu. Wykorzystano również włókna Dyneema, które są dwukrotnie bardziej wytrzymałe niż kevlar. Zwykle używa się go jako kompozyt, ale tym razem posłużył tylko jako włókno. Prawdopodobnie są to najmocniejsze włókna na świecie. Kurtka inspirowana jest karaluchami, które posiadają niezwykłą umiejętność do przetrwania.

ZOBACZ TAKŻE: KROWY DOSTAŁY OKULARY VR, ABY NIE STRESOWAŁY SIĘ RZECZYWISTOŚCIĄ

Kurtka jest w pełni ekologiczna, ponieważ zamiast popularnego puchu, do wypełnienia użyto plastiku, a dokładniej syntetycznych włókien powstałych z recyklingu. Do wyprodukowania jednej kurtki wykorzystano około trzydziestu półlitrowych butelek. Warto jednak zaznaczyć, że okrycie wierzchnie nie należy do lekkich. Mimo wszystko jest cięższa niż zakładano i waży aż 2,5 kilogramów. Kurtka jest już dostępna w sprzedaży na oficjalnej stronie producenta i kosztuje 895 euro.

Kurtka

Źródło zdjęć: vollebak.com

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.